Czy opłaca się studiować informatykę?

Czy opłaca się studiować informatykę? Od jakiegoś czasu można spotkać się z twierdzeniem, że studia nie są gwarantem kariery i sukcesu zawodowego. Wiele osób sądzi, że umiejętności informatyczne można nabyć za pomocą różnego rodzaju kursów, a pójście na pięcioletnie studia to strata czasu.

Branża informatyczna jest bardzo swoista i wiele osób samodzielnie uczy się języków programowania. Tym bardziej, że wiele cennych informacji można odnaleźć po prostu w internecie, możemy więc posiąść przydatną wiedzę informatyczną bez wychodzenia z domu i w dodatku za darmo. Dlatego też wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto w ogóle pójść na studia z informatyki?

Studia informatyczne czy bootcampy?

Można spotkać się z twierdzeniami, że o wiele bardziej opłaca się korzystać z bootcampów, gdyż dają one możliwość nieporównywalnie szybszego dostępu do nowych, aktualnych informacji. Wiedza z zakresu IT wymaga nieustannego aktualizowania, uzupełniania modyfikowania, gdyż to, co jeszcze wczoraj było najnowszym osiągnięciem, już dziś doczekało się aktualizacji. Programy studiów często są opracowywane z myślą o całym semestrze, dlatego też trudno je dostosować do tak dynamicznie dziedziny, jaką jest informatyka.

Z drugiej jednak strony trudno przecenić zalety studiów informatycznych. Wszak dają nam one dyplom, dzięki któremu nasze umiejętności są poświadczone oficjalnie, dzięki czemu możemy spełnić wszelkie wymogi formalne, z jakimi mamy do czynienia podczas rekrutacji na stanowiska programistów i informatyków w wielu firmach i instytucjach.

Często nie da się ich obejść, dlatego też nawet jeśli uważasz, że doskonale znasz się na informatyce, może się okazać, że drzwi wielu firm są dla Ciebie zamknięte, jeśli nie masz odpowiedniego dyplomu. Dlatego też dyskusja nad tym, jakie są wady i zalety studiowania informatyki, jest nieustannie żywa.

Można spotkać się z głosami za, a także z głosami przeciwko, jeśli chcesz jednak rzetelnie wybrać swój kierunek studiów, musisz rozważyć jak najwięcej opcji, więc dobrze będzie, jeśli rozważysz wszystkie głosy za i przeciw studiowaniu informatyki.

Dlaczego warto wybrać informatykę?

studia informatyczne

Branża informatyczna rozwija się niebywale dynamicznie. Korzystanie z nowych technologii towarzyszy nam w każdego typu pracy. Dlatego też informatycy są bardzo cenieni i zapotrzebowanie na programistów na rynku pracy stale rośnie. Przewiduje się, że będzie ono wzrastać z biegiem lat, gdyż w dobie cyfryzacji i komputeryzacji umiejętności programowania są niebywale przydatne. To właśnie dlatego wiele młodych ludzi zastanawia się nad tym, czy pójść po maturze na informatykę.

Jest to też kierunek wybierany często jako dodatkowy przez osoby, które mają już inne wykształcenia, studia informatyczne zaoczne są też chętnie podejmowane przez osoby już pracujące. Wiele osób jest zachwyconych pokaźnymi zarobkami swoich kolegów, pracujących z branży IT, dlatego też informatyka jest przedmiotem, na który kładzie się coraz większy nacisk także w szkołach.

Lekcje programowania to dzisiaj żadna osobliwość, gdyż im wcześniej dzieci nauczą się myśleć w języku komputerowym, tym łatwiej będzie im poruszać się później w świecie nowych technologii. W branży informatycznej nieźle funkcjonują osoby, które są samoukami. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby samemu sięgać po nową wiedzę i umiejętności, trzeba bardzo dużo silnej woli i samozaparcia.

Zapisanie się na studia z informatyki pociąga za sobą to, że będziesz stać przed koniecznością wykonania i ukończenia w terminie danego projektu, dzięki czemu będziesz poszerzał swoją wiedzę systematycznie, wiedząc, że z każdym semestrem wspinasz się na kolejny szczebel drabiny, która doprowadzi Cię do sukcesu.

Najlepsze studia z informatyki

Czy opłaca się studiować informatykę?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej studiować informatykę, wykonaj odpowiednio wcześnie research, dzięki któremu uzyskasz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania. Czy lepiej studiować informatykę zaocznie, stawiając jednocześnie pierwsze kroki w zawodzie i zarabiając na siebie, czy może udać się na studia dzienne?

Do wyboru będziesz mieć uczelnie państwowe oraz prywatne, warto więc zorientować się, jakie są wady i zalety studiowania na każdej z nich. Podczas studiów będziesz mieć możliwość brania udziału w pewnych projektach, które pozwolą Ci zdobyć cenne doświadczenie, umiejętności, a nierzadko będą początkiem Twojej dynamicznie rozwijającej się kariery zawodowej.

Wiele absolwentów informatyki jest zachwyconych tym, że niemal od razu po zdobyciu dyplomu mogą przebierać w różnego rodzaju ofertach pracy. Niejednokrotnie można spotkać się z twierdzeniami, że pracodawcy niejako sami zgłaszają się do informatyków, warto jednak pamiętać, że jest to branża, która nie znosi spoczywania na laurach.

Żaden dyplom nie zastąpi rzetelnych umiejętności i otwartości na przyswajanie nowej wiedzy, dlatego musisz wiedzieć, że zdobycie tytułu zawodowego czy naukowego nie będzie oznaczał końca Twojej nauki, gdyż podczas pracy będziesz musiał nieustannie aktualizować i poszerzać swoją wiedzę.