Jak obliczyć ilość wykładziny na schody

Jak obliczyć ilość wykładziny na schody

Jak obliczyć ilość wykładziny na schody – kiedy przeprowadzamy remont, jest bardzo dużo rzeczy, które musimy zrobić, zanim jeszcze w ogóle ten remont się zacznie. Do takich rzeczy należy obliczanie między innymi różnego rodzaju materiałów, które zużyjemy w trakcie remontu.

Jest to niezbędne do tego, aby remont przebiegł w miarę możliwości bez zakłóceń i abyśmy, wyrobili się w terminie. Jest to tym bardziej istotne w sytuacji, kiedy wykonania remontu podejmujemy się samodzielnie, a bardzo wielu Polaków właśnie w ten sposób postępuje.

Wykładziny

Wykładziny w przeszłości były w zasadzie jedyną opcją, kiedy chcieliśmy położyć na podłodze coś oprócz dywanów. W takich miejscach jak kuchnia czy łazienka, wykładzina PCV była nieodzownym elementem, ponieważ gwarantowała możliwość szybkiego sprzątania podłogi oraz pozbycia się wody.

Z czasem jednak wykładziny zarówno dywanowe, jak i PCV, zaczęły ustępować płytkom oraz panelom podłogowym. Obecnie wracają one do łask.
Wykładziny są obecnie znów coraz bardziej popularne, przede wszystkim dlatego, że oferują dość dobry stosunek jakości do ceny.

Dodatkowo bardzo łatwo jest je położyć samodzielnie. Wzornictwo oraz jakość współcześnie produkowanych wykładzin jest bardzo dobra, dzięki czemu możemy naprawdę niskim kosztem wykończyć sobie podłogę i cieszyć się nią przez długie lata.

Polecamy również:

Problemy, jakie napotykamy podczas zakupu wykładzin

Kiedy chcemy dokonać zakupu wykładziny w sklepie z wykładzinami, bądź w markecie technicznym, zawsze mamy problem generalny taki, że nie wiemy ile wykładziny, powinniśmy kupić. Jeżeli kupimy za mało, wówczas może się okazać, że po brakujący kawałek będziemy musieli jechać czasami wiele kilometrów. Jeżeli kupimy za dużo, są to zmarnowane pieniądze.

Jeżeli chodzi o obliczanie tego, ile wykładziny powinniśmy zużyć w danym miejscu, to możemy podzielić miejsca te na dwa główne obszary. Pierwszym są podłogi w naszych pokojach, drugim są miejsca, które są bardziej kłopotliwe, jeżeli chodzi o ocenę ilości wykładziny, jaką zużyjemy. Do takich należą między innymi schody, przedpokój itp.

Dlaczego warto kłaść wykładziny na schodach?

Jak obliczyć ilość wykładziny na schody
Jak obliczyć ilość wykładziny na schody

Wykładziny na schodach warto kłaść tak naprawdę z dwóch powodów. Pierwszym są walory estetyczne, jakie wykładzina może zapewnić. Wiele tutaj oczywiście zależy od tego, jakie mamy schody, bo jeśli mamy na przykład schody wykonane z ładnego drewna, wówczas mało kto raczej będzie decydował się na położenie wykładziny, a jeśli już, to zapewne nie na całej szerokości schodów.

Jeżeli natomiast mamy na przykład schody betonowe, to wykładzina może być tanim oraz dobrym sposobem na to, aby poprawić ich walory estetyczne.

Druga sprawa, jaka wiąże się z położeniem wykładziny na schodach, są to kwestie związane z bezpieczeństwem. Wykładziny, a w szczególności dywanowe, stworzą swego rodzaju warstwę antypoślizgową, dzięki czemu po naszych schodach będziemy bezpiecznie się przemieszczać.

Oczywiście oprócz samych wykładzin dywanowych są różnego rodzaju wykładziny antypoślizgowe, które właściwie są do schodów dedykowane. W jaki sposób powinniśmy obliczyć ile wykładziny na schody, powinniśmy kupić.

Jak obliczyć ilość wykładziny potrzebną do położeniu na schodach?

Zabierając się za obliczenie tego, ile potrzebujemy wykładziny na naszych schodach, powinniśmy najpierw zwrócić uwagę, że wykładziny sprzedawane w handlu są najczęściej w różnego rodzaju standaryzowanych rozmiarach. Chodzi tu głównie o jej szerokość. Wykładziny najczęściej są to dwu oraz dwu i pół metrowe bele, z których odcinamy ilość, która jest nam potrzebna.

Może zdarzyć się tak, że taka bela jest zdecydowanie szersza niż schody, które mamy w domu. Wówczas pojawia się problem. W jaki sposób należy to policzyć? Pierwszą sprawą, nad którą musimy się zastanowić, jest to czy wykładzina ma leżeć na całej szerokości schodów, czy chcemy zrobić z niej swego rodzaju dywanik, który na przykład będzie ułożony na środku schodów, na 70% ich szerokości. Jest to bardzo popularne rozwiązanie.

Musimy przy tym rozwiązaniu jednak pamiętać, że najczęściej będziemy musieli oddać wykładzinę na przykład do obszycia krawędzi, po to, aby wykładzina wyglądała estetycznie.

Kiedy obliczamy ilości wykładziny, którą potrzebujemy do położenia na schodach, to musimy przede wszystkim wyliczyć sobie jaką rzeczywistą długość mają schody. Nie możemy tego zmierzyć na takiej zasadzie, że mierzymy schody od szczytu do dołu, ponieważ najprawdopodobniej wykładziny kupimy za mało.

Musimy tak naprawdę zmierzyć schody razem ze wszystkimi załomami, które na schodach występują. Wówczas tego typu długość jest dla nas wartością najważniejszą.

Ponieważ najprawdopodobniej wykładziny będziemy musieli przyciąć z jednej strony, ponieważ rzadko kiedy spotykamy schody szerokie na 2 m lub na 2,5 m, w szczególności w domach jednorodzinnych, w zasadzie tego typu schodów się nie buduje, to tak naprawdę najważniejsza dla nas jest długość wykładziny, jaką będziemy musieli kupić.

Jeżeli prawidłowo zmierzymy długość schodów, wówczas będziemy wiedzieli jaką powierzchnię wykładziny będziemy musieli kupić w sklepie z wykładzinami.

angielski francuski niemiecki hiszpański

Author: futura12