Jak używać frezarek do pedicure?

Jak używać frezarek do pedicure?

Jak używać frezarek do pedicure? Za pomocą frezarki można szybko i bezpiecznie wypielęgnować paznokcie wraz ze skórkami u dłoni i stóp. Wykorzystuje się ją również do ściągania hybrydy, akrylu i żelu. Frezarka do pedicure w dużym stopniu ułatwia pracę kosmetyczki czy podologa. Jednak dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał styczności z takim sprzętem, jego obsługa może wydawać się trudna. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy więc krótki poradnik dotyczący tego, jak używać frezarek do pedicure.

Do czego służy frezarka do paznokci? Jakie są rodzaje frezów i jakie jest ich przeznaczenie? Jak opracować skórki z pomocą frezarki, a jak ściągnąć hybrydę? Jakich błędów podczas używania frezarki unikać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Frezarka do paznokci – co to jest?

Frezarka do paznokci jest wielofunkcyjnym urządzeniem do manicure i pedicure. Najczęściej spotyka się ją w profesjonalnych gabinetach, ale sprzęt tego typu można także kupić na prywatny użytek. Wyposażona jest w wiele frezów i nakładek, które pozwalają dotrzeć nawet to trudno dostępnych miejsc typu spód czy wał paznokcia. Przy pomocy frezarki bez problemu można opracować paznokcie grube i twarde, których obróbka z użyciem zwykłego pilniczka jest trudna, a czasem wręcz niemożliwa.

Polecamy gorąco:

Jakie zabiegi można wykonać z użyciem frezarki?

Nie bez powodu mówi się, że frezarka do pedicure jest urządzeniem wielofunkcyjnym. Z jej użyciem można:

 • skrócić paznokcie, zarówno naturalne, jak i sztuczne,
 • wymodelować paznokcie i nadać im pożądany kształt,
 • usunąć manicure lub pedicure,
 • wypolerować i zmatowić płytkę,
 • usunąć skórki i wygładzić skórę wokół paznokci,
 • zetrzeć twardą skórę z pięt,
 • usunąć odciski i nagniotki.

Niektóre z tych czynności można wykonywać również za pomocą pilniczka, jednak praca z frezarką przebiega sprawniej i szybciej.

Rodzaje frezów – do czego ich używać?

Frezy mają różne kształty, a co za tym idzie, różne przeznaczenie. Ponadto odróżnia je od siebie jeszcze ziarnistość. Najczęściej stosowanymi rodzajami są:

 • stożek – służy do wygładzania okolic skórek, piłowania zrogowaciałych paznokci i matowienia płytki paznokciowej;
 • szpic i igła – przeznaczone do usuwania akrylu i żelu, zdejmowania ozdób i wszelkiej precyzyjnej stylizacji paznokci;
 • mandrel – wykorzystywany do usuwania akrylu i żelu, matowienia płytki i usuwania zrogowaciałego naskórka podczas pedicure;
 • wrzeciono – pozwala precyzyjnie usunąć fragmenty żelu czy akryli i zmatowić tipsy;
 • cylinder – stosowany do skracania paznokci i nadawania im kształtu.

Jeśli chodzi o ziarnistość, frezy drobnoziarniste najczęściej wykorzystuje się do usuwania skórek, z kolei gruboziarniste do opiłowywania akrylowych i żelowych tipsów.

Jak używać frezarki do pedicure? 5 złotych zasad

Na początku warto wiedzieć, że używanie frezarki nie jest łatwe. Potrzeba duży praktyki, by móc się nią posługiwać szybko i sprawnie. Nie przestrzegając podstawowych zasad podczas opracowywania paznokci frezarką, można je zwyczajnie zniszczyć, zwiększyć ich skłonność do rozwarstwiania się czy pękania, a nawet doprowadzić do skaleczenia. Dlatego przygotowaliśmy kilka cennych rad i wskazówek, na co zwrócić szczególną uwagę podczas używania frezarki do pedicure.

1 – Dobierz właściwy kapturek

Zacznij od doboru odpowiedniego kapturka do planowanej czynności. Kapturki podobnie jak frezy mają różną gradację, czyli ziarnistość. Zupełnie inny kapturek trzeba nałożyć, chcąc opracować skórki, a jeszcze inny planując zmatowić paznokcie. Wybór kapturków jest na tyle duży, że bez problemu da się dostosować je stosownie do potrzeb. Dzięki temu paznokcie będą opracowane ładnie i estetycznie.

2 – Ustaw odpowiednie obroty

Teraz przejdź do dopasowania obrotów adekwatnie do rodzaju wykonywanej pracy. Reguluje się je przy pomocy pokrętła. Jeśli to Twój pierwszy raz z frezarką, wypróbuj kilka różnych ustawień i wybierz takie, które najbardziej Ci odpowiadają. Pozwoli Ci to zapoznać się z pracą urządzenia i przekonać się, jakie ustawienia najlepiej sprawdzą się w wykonywanych czynnościach.

3 – Dopasuj frez do skórek

Opracowanie skórek jest tak samo ważne jak przygotowanie do stylizacji paznokci. Jeśli pominiesz tę czynność albo wykonasz ją w niewłaściwy sposób, to wygląd paznokci pozostawi wiele do życzenia. Zanim przystąpisz do obrabiania skórek, wybierz odpowiedni frez. Dobrze sprawdzi się tutaj frez diamentowy, który dzięki specjalnemu kształtowi umożliwia sprawne usuwanie zrogowaceń i precyzyjne opracowanie skórek. Do usuwania skórek przeznaczone są kształty takie jak stożek, odwrócony stożek i kulka.

4 – Nie naciskaj zbyt mocno

W pierwszym momencie może być Ci trudno wyczuć, jak bardzo powinno się naciskać końcówką na opracowywane miejsce. Pamiętaj jednak, że nie możesz tego robić za mocno. Zbyt mocne frezowanie może stać się przyczyną bolesnych skaleczeń, a także popsuć całą stylizację. Ponadto przez to w obrębie płytki paznokciowej mogą powstać nierówności i dołki, a jedynym wyjściem z takiej sytuacji będzie nadbudowanie lub zbudowanie od nowa paznokcia.

W kontekście stopnia nacisku niebagatelne znaczenie ma również komfort osoby, u której wykonujesz pedicure. Zbyt mocny nacisk na opracowywaną płytkę może sprawić, że będzie ona odczuwać ból i dyskomfort. Dlatego zawsze, w szczególności na początku swojej pracy z frezarką, obchodź się z nią delikatnie i ostrożnie.

5 – Nadaj paznokciom pożądany kształt

Jak pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, paznokciom można nadać wiele różnych kształtów. Zapytaj o preferencje względem kształtu, a następnie odwzoruj formę zgodnie z określonym szablonem. Bez względu na to, na jaki kształt dana osoba się zdecyduje, pozostań w pełnym skupieniu. Pilnuj, aby prawa i lewa strona były symetryczne. Wystarczy chwila nieuwagi, by spiłować za dużo paznokcia, a wtedy otrzymanie zamierzonego kształtu może okazać się niemożliwe. Pracuj powoli i dokładnie, kontroluj sytuację, a zawsze będziesz otrzymywać taki kształt, jaki wcześniej sobie założyłeś.

Opracowywanie paznokci z użyciem frezarki – o czym trzeba pamiętać?

Podczas używania frezarki:

 • pozostań w pełnym skupieniu i zachowuj szczególną ostrożność – używając frezarki w niewłaściwy sposób, możesz wyrządzić komuś niemałą krzywdę i trwale uszkodzić paznokieć;
 • nie trzymaj frezu zbyt długo w jednym miejscu – miejsce używania frezu nagrzewa się w mgnieniu oka, co może powodować dyskomfort;
 • pilnuj prędkości pracy frezarki – ustawiając zbyt szybkie obroty, możesz uszkodzić paznokcie, uniemożliwiając wykonanie estetycznej stylizacji;
 • nie dociskaj frezarki zbyt mocno, opracowując skórki – wały okołopaznokciowe to bardzo delikatne miejsce szczególnie narażone na skaleczenia;
 • zwracaj uwagę na gradację kapturków i frezów – dobieraj stopień ziarnistości stosownie do wykonywanej czynności;
 • po każdym użyciu frezarki zdezynfekuj cały sprzęt i wszystkie akcesoria – tym sposobem sprawisz, że będą Ci bezawaryjnie służyć przez długi czas.

Przy opracowywaniu paznokci i skórek pośpiech to zły doradca!

Jak używać frezarek do pedicure?
Jak używać frezarek do pedicure?

W Twojej pracy z pewnością zdarzą się dni, że zwyczajnie będzie brakować Ci czasu. Nie próbuj zyskać go, ustawiając szybsze obroty frezarki czy szybciej opracowując paznokcie lub skórki. W przeciwnym razie możesz popełnić mnóstwo podstawowych błędów, tym samym narażając osobę, której stopy opracowujesz, na dyskomfort i uszkodzenia w obrębie paznokci i skóry. Poza tym przez pośpiech możesz dołożyć sobie pracy, gdy np. pojawi się konieczność nadbudowania paznokcia, a to, zamiast skrócić, to jeszcze wydłuży zabieg.

Wydaje Ci się, że tempo Twojej pracy nie jest zadowalające? Nie przejmuj się, wszystko przyjdzie z czasem. Najpierw musisz nabrać nieco wprawy. Jeżeli jesteś osobą początkującą, możesz również skorzystać ze specjalnych warsztatów przygotowywanych przez doświadczonych stylistów, którzy podpowiedzą Ci, jak pracować, aby uzyskać najlepsze efekty w możliwe jak najkrótszym czasie.

Author: futura12