Jak wybrać biuro rachunkowe? Oferty na rynku

Jak wybrać biuro rachunkowe? Oferty na rynku

Jak wybrać biuro rachunkowe? Oferty na rynku – każda osoba, która zakłada własną działalność gospodarczą, lub sama nie jest ekspertem do spraw prawa podatkowego, musi liczyć się z potrzebą skorzystania z usług biura rachunkowego. Na rynku polskim powstaje coraz więcej biur rachunkowych, część z tych obecnych rozszerza swoje usługi, próbuje dotrzeć do kolejnych klientów, czy zwiększyć dostępność. Nic więc dziwnego, że taki natłok informacji nie tylko potrafi pomóc w dotarciu do biura rachunkowego, ale też paradoksalnie utrudnić to, przez dezorientacje możliwościami.

Jak wybrać biuro rachunkowe? Oferty na rynku
Jak wybrać biuro rachunkowe? Oferty na rynku

Jeśli planujemy znaleźć dla siebie odpowiednie biuro rachunkowe, które spełni nasze potrzeby, musimy wziąć pod uwagę kwestie logistyczne. Możemy szukać takich usług zarówno w sposób analogowy, poprzez marketing szeptany i dowiedzenie się, gdzie lokalni przedsiębiorcy rozliczają się ze swoich biznesów, lub poprzez szukanie najpopularniejszych biur rachunkowych w miejscowości.

W tym drugim przypadku należy liczyć się z tym, że nie wszystko da się zrobić za pomocą Internetu. Istnieją oczywiście elektroniczne podpisy oraz bazy danych w chmurze, jednakże z wieloma rzeczami będziemy musieli przyjść do biura rachunkowego osobiście. Warto jest zatem wyszukać, chociażby za pomocą internetowych map, gdzie znajdują się najbliższe biura rachunkowe o nieposzlakowanej opinii.

Opinie o biurze

Rzeczą dla jednych oczywistą, a dla innych drugorzędną, jest potrzeba sprawdzenia opinii o biurze rachunkowym. Z opiniami jest tak, że te bardziej anonimowe, wygłaszane na forach internetowych, bądź w recenzjach lokalu na mapach, są bardziej surowe lub podkupywane. Nie jest tak, że każde biuro rachunkowe opłaca sztuczne recenzje, jednakże wiele firm to robi i wśród nich mogą się znaleźć także biura. Warto jest przypatrzeć się tym dłuższym i wypełnionym szczegółami opiniom, które wystawiane są przez publiczne konta, odnoszące się do istniejących realnie osób.

Będą nas interesować te opinie o biurze rachunkowym, które mówią bezpośrednio o rodzaju pełnionych usług oraz poziomie ich wykonania. Nieszczególnie będziemy przywiązywać uwagę do pojedynczych recenzji, wynikających z gniewnych spotkań lub nienawiązanych czy wcześnie przerwanych prób współpracy. Klienci to nadal ludzie i mając kontakt z biurem rachunkowym, wciąż ma się kontakt z ludźmi, więc nie powinniśmy zwracać uwagę na przytyki co do tego, kto prowadzi dane biuro. Istotne informacje to te, które są podpisywane nie tylko z imienia i nazwiska, ale też nazwą firmy. Mamy wtedy pewność, że jeśli jakaś firma nie wstydzi się biura rachunkowego, z którego usług korzysta, to znaczy, że jest to dobre biuro i zależy klientom na tym, by dalej funkcjonowało.

Zakres usług

Szukając odpowiedniego biura rachunkowego, warto jest zwrócić uwagę na samą szerokość zakresu usług, która może nam już powiedzieć o ich jakości. Podstawowymi usługami, jakie prowadzi biuro rachunkowe, zawsze będzie prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencji zarówno przychodów, środków trwałych, wyposażenia jak i VAT. Natomiast konkurencyjność na wolnym rynku wymaga od biur rachunkowych, aby poszerzały zakres swoich usług. Od ekspertów w dziedzinie powinniśmy oczekiwać również pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej, jako oddzielnej usługi, a także sporządzania raportów i analiz finansowych.

Część z usług, takich jak archiwizacja dokumentów i odbiór dokumentów od klienta, jest liczona jako coś oddzielnego, czy wręcz ekskluzywnego dla danego biura rachunkowego. Prawda jest taka, że spora część biur i tak w ramach kurtuzacji prowadzi tego typu usługi, bez wliczania ich w cenę dla stałych klientów. Oferowanie oddzielnie takich rzeczy, jak odbiór dokumentów, jest raczej domeną drobnych i niedoświadczonych firm lub ogromnych firm, które uszczegóławiają ofertę ze względu na szanse zwiększenia źródeł dochodów od poszczególnych spółek.

Kadra

Do prowadzenia biura rachunkowego wystarczy jedna osoba. Często jednak zatrudnia się w nich samodzielnych księgowych, którzy mogą tam podejmować się prowadzenia wszystkich usług, ale są jedynie jedną z osób, pracujących w firmie. Warto zwrócić uwagę na to, jaka jest pełna kadra, która pracuje zarówno na miejscu, jak i zdalnie dla biura rachunkowego. Często wynika to z tego, że poszczególne firmy mają określone godziny pracy i oddzielne godziny konsultacyjne. Przy korzystaniu z usług biura rachunkowego występuje wiele sytuacji, w których istnieje potrzeba konsultacji z którymś z pracowników, zależnie od jego kwalifikacji.

Mimo że doradztwo podatkowe nie jest tożsame z biurem rachunkowym, to osoby o zawodowym wykształceniu, lub posiadające po prostu niezbędną wiedzę, są czymś pożądanym zarówno z perspektywy prowadzącego biuro rachunkowe, jak i klienta. Choć nie jest to wyszczególnione we wszystkich cennikach, to obecność osoby o odpowiednim przeszkoleniu, może pomóc nam w podjęciu pewnych decyzji, które w przeciwnym wypadku wymagałyby zatrudnienia oddzielnego fachowca, lub skorzystania z usług innej firmy. Dlatego tak istotnym elementem jest sprawdzenie, czy liczba osób pracujących w firmie, odpowiada jej możliwościom przerobowym.

Author: futura