Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty – czy bardzo lubisz otaczać się kwiatami, ale niestety nie jesteś najlepszym ogrodnikiem? A może chcesz posiadać w swoim domu wiosenne kwiaty, którymi będziesz mógł cieszyć się zawsze – niezależnie od pory roku? W takim wypadku możesz skorzystać ze sztucznych kwiatów do wazonu, które ożywią Twoje wnętrze. Zawsze będzie mieć pewność, że nie zwiędną i będą cieszyć oko, zarówno domowników jak i gości.

Po pewnym czasie może jednak zacząć odkładać się na nich kurz i inne zanieczyszczenia – które sprawią, że kwiaty zaczną wyglądać niekorzystnie. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak najlepiej zabrać się za czyszczenie sztucznych kwiatów? Jakich środków używać? Tego wszystkiego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Jakie sztuczne kwiaty wybrać do dekoracji wnętrza?

Bardzo często bywa tak, że nie możemy pozwolić sobie na zakup żywych roślin – ze względu na bezpieczeństwo dzieci lub zwierząt. Czy tanie sztuczne kwiaty będą dobrym substytutem? Otóż nie. Lepiej jest wydać trochę więcej pieniędzy i móc cieszyć się satysfakcjonującym efektem. Jeżeli masz w planach zakup sztucznych kwiatów, to rozglądaj się przede wszystkim za takimi, które będą miały jak najwyższą jakość. Ważne jest także to, żeby były one pokryte specjalnym lakierem – który ochroni je przez blaknięciem. Rośliny takie nie należą do najtańszych, ale bardzo dobrze odzwierciedlają swój pierwowzór i sprawią, że będziesz mógł cieszyć się nimi przez długie lata. Jakie rośliny najlepiej wybrać? Pomyśl nad zakupem dekoracyjnych doniczek ze sztucznymi kwiatami umieszczonymi na deseczce – są one wizualnie praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych kwiatów. Świetnym kwiatem, który będzie wyglądał przepięknie i sprawiał wrażenie prawdziwej rośliny, może być np. monstera. Często nie możemy pozwolić sobie na jej zakup z uwagi na posiadanie psów czy kotów. Idealnie odwzorowana kopia pozwoli cieszyć się piękną rośliną i nie martwić się o zdrowie naszych czworonogów. Liście sztucznej monstery wykonywane są zazwyczaj z materiału, który nie ulega blaknięciu – dlatego wystarczy jedynie przecierać z niej kurz.

Jak czyścić i pielęgnować sztuczne roślinki?

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty
Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Dbanie o sztuczne rośliny jest bardzo proste. Na samym początku należy usunąć kurz, który zebrał się na liściach i sztucznych główkach kwiatów. Do tego celu najlepiej jest użyć wilgotnej ściereczki lub włożyć całą roślinę pod prysznic i opłukać z niej zanieczyszczenia. W sytuacji kiedy posiadamy duże kwiaty, które nie zmieszczą się pod prysznice, dobrym rozwiązaniem będzie popsikanie ich wodą z buteleczki z atomizerem. Następnie należy dokładnie wytrzeć rośliny suchą szmatką i wysuszyć suszarką lub wystawić na słońce – tak, aby materiał nie zawilgotniał. Kiedy kwiat będzie już całkiem suchy należy nałożyć na jego powierzchnię odżywkę nabłyszczającą – przy czym warto unikać tych zawierających pigment. W celu nabłyszczenia i przywrócenia intensywnego koloru można użyć także płynu do szyb na bazie amoniaku – który świetnie się sprawdzi. Tak dogłębne i intensywne czyszczenie należy przeprowadzać tylko w razie zaistnienia takiej konieczności – kilka razy w roku. Jeżeli kwiaty nie są mocno zabrudzone, to wystarczy, że regularnie będziesz usuwać z nich kurz przy pomocy zwykłej miotełki.

Opisana powyżej metoda sprawdzi się w pielęgnacji kwiatów silikonowych i plastikowych. Istnieją jednak także rośliny wykonane z materiałów tekstylnych, których czyszczenie wymaga zaangażowania większej ilości czasu. Jak wygląda proces ich czyszczenia? Na początku również należy usunąć z ich powierzchni kurz i doczyścić większe zabrudzenia przy pomocy płynu do naczyń. Podczas czyszczenia właściwego mogą pojawić się niepożądane efekty, dlatego najlepiej przetestować działanie używanych preparatów na niewielkim fragmencie rośliny. Jest to szczególnie istotne w przypadku używanie silnych detergentów, które mogą uszkodzić materiał sztucznych kwiatów albo wpłynąć na zmianę ich koloru. Specjalne detergenty do czyszczenia roślin można zakupić w sklepie z artykułami florystycznymi.

Jak zadbać o kolor sztucznych kwiatów?

Chcesz jak najdłużej cieszyć się pierwotnym kształtem i kolorem swoich roślin? Musisz o nie odpowiednio zadbać. Wiesz już jak należy je czyścić, teraz pora aby dowiedzieć się jak dbać o to, aby nie wyblakły. Kiedy już oczyścisz liście i główki sztucznych kwiatów z nagromadzonego kurzu i nałożysz odpowiednią odżywkę możesz przystępować do następnego kroku jakim jest nałożenie lakieru. Jeżeli zainwestujesz w droższe kwiaty, to powinny one być już pokryte taką właśnie substancją – która zapobiegnie blaknięciu i przyleganiu kurzu. Jeżeli natomiast zakupiłeś tańszy produkt, lub czyściłeś swoje rośliny już tak wiele razy, że warstwa lakieru uległa osłabieniu, w związku z czym rośliny nie wyglądają już tak dobrze jak kiedyś, możesz samodzielnie nałożyć na nie lakier, który kupisz w sklepie z akcesoriami florystycznymi. Przed jego nałożeniem pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu rośliny – tak, aby efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Author: futura12