Jaki mandat za przeładowanie autolawety?

Jaki mandat za przeładowanie autolawety?

Jaki mandat za przeładowanie autolawety? Jest coraz więcej osób decydujących się na korzystanie z takich pojazdów, jak autolaweta… Aby transport był jednak przeprowadzany zgodnie z prawem, trzeba oczywiście stosować się do kilku aspektów. Jest to między innymi dopuszczalna ładowność autolawety. Gdzie można dokładnie sprawdzać takie informacje? Co grozi za jeżdżenie z przeładowanymi autolawetami? Poznaj wszystkie kluczowe fakty odnoszące się do tego właśnie zagadnienia.

Do czego służą autolawety?

Ogólnie autolaweta jest wybierana w dzisiejszych casach coraz częściej. O tej zaś właśnie sprawie nie można zapominać. Ktoś decyduje się na takie usługi? Są to chociażby Klienci indywidualni. Tak samo, jak osobny mające własne firmy lub przedsiębiorstwa itp. Nie da się zasadniczo ukryć, że wynajem autolawet jest czasami niezbędny, kiedy mamy mniejsze lub większe kłopoty na drodze. Wówczas samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym konkretnym zagadnieniem. Konieczna jest pomoc zewnętrznej firmy. Jak pomagają specjaliści? Okazuje się, że na rozmaite sposoby. Chodzi między innymi o wykonywanie drobnych napraw – na miejscu wystąpienia konkretnego zdarzenia. Czasami specjaliści świadczący pomoc drogową przywożą benzynę. Wbrew temu, co się sądzi, takie właśnie sytuacje zdarzają się dość często. Żyjemy zaś w ciągłym pośpiechu. Czasami zaś zapominamy dokładnie sprawdzić, jaki w tym momencie jest stan paliwa itp. O czym jeszcze nie wolno zapominać? Czasami firmy działające w tej branży są wybierane po to, by przetransportować samochód z miejsca wystąpienia awarii na przykład do warsztatu samochodowego. Nie da się bowiem ukryć, że niejednokrotnie nie ma innego wyjścia. W takiej właśnie sytuacji pomoc ekspertów jest zasadniczo na wagę złota. Poza tym te właśnie pojazdy są także często wykorzystywane do transportowania działających samochodów prosto zza granicy. Jak zatem widać, są rozmaite formy zastosowania…

Gdzie można sprawdzić dopuszczalną ładowność?

Jaki mandat za przeładowanie autolawety?
Jaki mandat za przeładowanie autolawety?

Chcesz, by transport był bezpieczny? Nie chcesz narażać się na żaden szwank biorąc pod uwagę ewentualne kontrole? W takiej sytuacji wynajem autolawety musi być przeprowadzony bardzo profesjonalnie. Warto współpracować na tej płaszczyźnie z ekspertami z prawdziwego zdarzenia od tego zagadnienia. Wówczas generalnie nie ma możliwości, by coś nie było wykonywane zgodnie z obowiązującymi w tym momencie przepisami. O czym jeszcze nie wolno w ramach tego właśnie zagadnienia zapominać? Jednym z częstych błędów jest przekroczenie dopuszczalnej ładowności. A warto wiedzieć, że każda autolaweta  ma określone możliwości na tej płaszczyźnie. Jest to zaś wszystko dokładnie opisane. Swobodnie można zdecydować się na przewożenie takich aut, które nie przekraczają 3,5 tony. Tyle wynosi maksymalna masa łączna. Pamiętaj jeszcze o jednej kwestii. Mianowicie liczy się to, żeby sprawdzić, jaka jest masa transportowanego pojazdu. Możesz to zaś zrobić na przykład w dowodzie rejestracyjnym. Fachowcy doskonale znają te wszystkie zagadnienia. To dla nich chleb powszedni. Czasami jednak holowanie jest wykonywane przez osoby nie z tej branży. Warto zatem wiedzieć, jakie są warunki na tej płaszczyźnie.

Z jakimi mandatami trzeba się liczyć?

Jeśli na przykład wypozyczalnia lawet nie będzie przestrzegała warunków, które obowiązują na tym froncie, to trzeba liczyć się z mandatami. Kary są zaś naprawdę wyjątkowo restrykcyjne. O co jednak dokładnie chodzi na tej właśnie płaszczyźnie? Jeśli całkowita masa zostanie przekroczona relatywnie niewiele, ponieważ maksymalnie do dziesięciu procent, to wówczas kara będzie wynosiła minimum 500 PLN. Jest to i tak dość sporo. To jednak… niewiele w porównaniu z tym, kiedy masa zostanie przekroczona powyżej dziesięć procent… Wówczas mandat może wynosić nawet kilkanaście tysięcy PLN. Pod tym względem przepisy panujące na terenie naszego kraju są dość restrykcyjne. Czy to dobrze? Oczywiście, punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Wydaje się jednak, że takie właśnie kary to dobre rozwiązanie. Dzięki temu firmy działające w tej branży dokładają wszelkich starań, by przestrzegać przepisów. Na skutek tego jest zaś bezpieczniej.

O czym jeszcze pamiętać w czasie korzystania z autolawet?

Profesjonaliści muszą pamiętać generalnie nie tylko o tym, by masa całkowita nie została przekroczona… Co jeszcze jest ważne w obrębie tego zagadnienia? Na pewno kwestia odnosząca się do tego, by transportowany pojazd nie wystawał poza autolawety. Jeśli zaś zachodzi taka sytuacja, to nie może to być więcej, niż 200 cm. Należy o tym pamiętać. Jeśli zaś samochód transportowany będzie wystawał więcej niż 50 cm, to należy to wszystko bardzo dokładnie oznaczać. Służą do tego czerwone lub białe paski w formie chorągwi. To jednak tutaj i tak nie wszystko. Jakie jeszcze środki bezpieczeństwa powinny być zachowane? Jeśli generalnie pogoda jest kiepska, a widoczność słaba, to na autolawecie powinny dodatkowo znajdować się światła odblaskowe. Tak, by dany pojazd z transportowanym samochodem był o wiele bardziej widoczny.

Author: futura