Jakie powinny być zabawki dla dzieci?

Jakie powinny być zabawki dla dzieci?

Jakie powinny być zabawki dla dzieci? Każdy z nas, czy to osoba młoda, czy starsza, lubi się bawić. Po prostu dla młodych jest to najzwyczajniejsza w świecie zabawa, a dla starszych rozrywka, czy hobby. Dlatego warto dawać dzieciom pole do popisu, jeśli chodzi o zabawki i jako prezenty, darować im takie przedmioty, które będą na nie dobrze wpływały.

Zabawa to obowiązek dziecka

Obowiązek, to nie jest słowo, które się dobrze kojarzy, ale w pewnym sensie pasuje tutaj. Wszystkie produkty dla małych dzieci, które są tworzone z myślą o nich, naprawdę bardzo dobrze wpływają na rozwój dziecka i na ich przyszłe zachowanie, a także na reakcje. Dlatego dzieci powinny się bawić, a rodzice powinni zachęcać swoje pociechy do tego, by jak najwięcej czasu spędzały na zabawie. Nawet dzieci w wieku szkolnym, powinny się bawić, tylko oczywiście wszystko powinno być dostosowane do ich wieku.

Jakie powinny być zabawki dla dzieci?
Jakie powinny być zabawki dla dzieci?

Produkty dla małych dzieci robione są z myślą o tym, aby miały czym się zająć, żeby dzieci mogły się rozwijać i żeby wchodząc w wiek szkolny i wyżej, nie miały problemów z przyswajaniem nowych informacji. Niektórzy rodzice zapominają o tym, wybierając zabawki masowe, zabawki, które zabijają kreatywność i nie mają nic wspólnego z tą zabawą, którą rodzice pamiętają z dzieciństwa.

To prawda, że technologia idzie do przodu i dzięki wykorzystywaniu w zabawkach i w nauce, dzieci mogą jeszcze szybciej przyswajać niektóre informacje. Jednak nie zawsze technologia jest dobra. Wiele zabawek, choć nazywanych jest edukacyjnymi, to tak naprawdę z nauką nie mają nic wspólnego. Takie zabawki dają gotowe rozwiązania, a także po prostu nie rozwijają odpowiedniej ilości zmysłów dziecka, nie tworzą bodźców, które mogłyby angażować umysł dziecka. Przykładem może być tu samochodzik, który jest sterowany pilotem. Co z tego, że dziecko pobawi się nim i będzie zadowolone? Taka zabawka będzie szybko rzucona w kąt, ponieważ przykuwa uwagę dziecka jedynie na chwilę. Dziecko nie jest zbyt zaangażowane w zabawę, ponieważ naciska kilka przycisków i czerpie radość z tego, że zabawka w coś uderzy.

Książeczki dla każdego

Produkty dla małych dzieci do zabawy, to między innymi książeczki. Może to się niektórym rodzicom wydawać dziwne, ale naprawdę, nawet dziecko, które ledwo skończyło roczek, już może i nawet powinno bawić się książeczkami. W przypadku tych najmłodszych naprawdę mówimy tylko o zabawie, a nie nawet o czytaniu, czy rozumieniu, ponieważ tak małe dzieci jeszcze nie mają na tyle dużej wiedzy, aby rozumieć wszystko, co się dzieje.

Dlatego, jeśli chodzi o najmłodszych, to książeczki zazwyczaj dla nich są malutkie, mają jeden obrazek na stronę i to w zupełności wystarczy. Książeczki dla dzieci starszych wyglądają już nieco inaczej i mają więcej obrazków, a nawet krótkie historyjki. Im dziecko jest starsze, tym wprowadza się następnie więcej tekstu, dialogów i dziecko cały czas może rozwijać swoją wyobraźnię. Oczywiście, nie powinno się malucha zostawiać samotnie z takimi historyjkami. Cały czas przy dziecku powinien być rodzic, który również zaangażuje się w „czytanie” książeczek. Będzie to pokazywanie i mówienie, co jest na obrazku, jakie wydaje dźwięki, czy też, o czym opowiada historyjka. Produkty dla małych dzieci są tak zrobione, aby mogło z nich korzystać zarówno dziecko, jak i rodzic, który będzie mógł spędzać z dzieckiem czas. Dla dzieci bardzo ważne jest to, czy rodzice angażują się w jego rozwój, czy też kupują takie zabawki, które tylko pozwolą maluchowi samemu się zająć sobą.

Produkty dla małych dzieci – jakie powinny być?

W świecie dzieci istnieją zarówno zwolennicy prostych zabawek, jak i tych, które są bardzo zaawansowane technologicznie. Istnieją zalety i wady obu typów zabawek dla dzieci, jednak teraz rodzice mają problem, na co się zdecydować.

Jeśli chodzi o zabawki najprostsze, to bez wątpienia, dzieci muszą przy nich wysilić się kreatywnie i wiele rzeczy wymyślać samodzielnie. Jednak warto zaufać dzieciom, ponieważ jeśli dostaną na przykład klocki, to potrafią je wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Mogą z nich budować auta, domy, zamki i cokolwiek tylko chcą. Problemem jednak będzie to, że dzieci muszą najpierw zobaczyć, ile z klocków mogą stworzyć i tu potrzebne jest na początku również zaangażowanie rodziców. Jeśli chodzi o zabawki zaawansowane technologicznie, to problemem może być jedynie chwilowe zainteresowanie nimi. Takie zabawki nie angażują dziecka, nie dają mu miejsca do wykorzystania kreatywności i zbyt dobrze się to nie kończy. Jeśli już rodzic chce kupować zabawki, które wykorzystują technologię, to niech zastanowi się nad tym, co ta zabawka będzie wymagać od dziecka i czy w jakikolwiek sposób zaangażuje dziecko w zabawę.

Produktów dla dzieci na rynku jest naprawdę sporo, jednak niestety wiele z nich nie jest po to, aby dziecko przez dłuższy czas się nimi bawiło, lecz żeby po chwili zrezygnowało z zabawy i chciało kolejną zabawkę. Wszystkie produkty dla dzieci, powinny je rozwijać, a niestety zabijają kreatywność.

Author: futura