Kawa – dlaczego warto pić?

Kawa - dlaczego warto pić?

Kawa – dlaczego warto pić? Zacznijmy od tego, że kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Pita na rozmaite sposoby (na ciepło, zimno, z dodatkami lub bez) jest dla wielu ludzi towarzyszem każdego poranka. Pomaga przetrwać długie godziny nauki czy pracy a także rozgrzewa w zimowe popołudnia. Czy poza walorami smakowymi ma jednak jakiś wpływ na nasze zdrowie i warto pić ją codziennie? Z badań naukowców wynika jasno – TAK. Oto kilka przykładów dobroczynnego wpływu kawy na nasz organizm.

  1. Kawa sprawia, że czujesz się mniej zmęczony i bardziej naładowany energią!

Kawa - dlaczego warto pić?
Kawa – dlaczego warto pić?

To dzięki stymulującym właściwościom kofeiny. Po wypiciu kawy, kofeina zostaje wchłonięta do krwiobiegu a stamtąd trafia bezpośrednio do mózgu. Wiele badań pokazało, że wspomaga ona wiele funkcji mózgu takich jak pamięć, koncentrację czy regulowanie poziomów energii.

  1. Jest przyjaciółką odchudzania!

Nie bez powodu kofeina zawarta w kawie to jeden z głównych składników prawie wszystkich dostępnych na rynku środków do spalania tłuszczu. Kofeina pobudza metabolizm do działania i szybszego spalania tłuszczu co w efekcie przyspiesza proces odchudzania.

  1. Pomaga poprawiać osiągi

Kofeina podnosi poziom epinefryny we krwi. Jest to hormon “walcz lub uciekaj”, który przygotowuje ciało do intensywnego wysiłku fizycznego. Nie dziwne więc, że mocna kawa przed treningiem lub zawodami sprawi, że nasze wyniki okażą się lepsze.

  1. Zawiera wartościowe składniki odżywcze

Jedna szklanka kawy zawiera w sobie całą baterię ważnych składników odżywczych. Są wśród nich witamina B2 (ryboflawina), witamina B5, mangan, potas, magnez i niacyna (witamina B3).

  1. Może ochronić cię przed chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera dotyka dużą część populacji po 65 roku życia. Nie można się przed nią obronić ale można włączyć kawę do stałego zestawu środków profilaktycznych. Badania pokazały, że ludzie regularnie pijący kawę są o 65% mniej narażeni na chorobę Alzheimera niż osoby, które kawy nie piją.

To jedynie kilka z bardzo wielu pozytywnych cech tego z pozoru niewinnego napoju. Być może po przeczytaniu zdecydujecie się dodać do swojej codziennej diety choć jeden kubek kawy. Z pewnością wyjdzie wam na zdrowie!

Author: futura