Które rolety najskuteczniej chronią nas przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Które rolety najskuteczniej chronią nas przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Które rolety najskuteczniej chronią nas przed nadmiernym nasłonecznieniem? Rosnące temperatury w okresie letnim są faktem, z którym musimy pogodzić się, mieszkając w naszej strefie klimatycznej. Dlatego też wszelkie rozwiązania umożliwiające ochłodzenie naszego mieszkania są pożądane. Szczególnie pomocne w tym są rolety, które są w stanie efektywnie zaciemnić wnętrze domu.

Drastycznie redukują ilość promieni słonecznych, dostających się do środka pokoju. Tylko w ten sposób możemy stworzyć odpowiedni warunki do odpoczynku nawet podczas szczególnie upalnych części lata. Musimy jednak wybrać właściwy model rolet, aby zapewnić sobie przyjemny chłód. W tym celu niezbędna będzie przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu rodzajów rolet dostępnych na rynku. Nie każde z nich są równie efektywne, jeśli chodzi o zaciemnianie pomieszczeń.

Czy rolety okienne przydadzą nam się podczas upałów?

W przypadku zewnętrznych systemów ochrony okien musimy zdawać sobie sprawę, że poszczególne modele przydadzą się do różnych zadań. Jeśli naszym priorytetem jest ochrona antywłamaniowa, to musimy kupić zupełnie inny produkt, niż ten, który efektywnie zaciemni wnętrze naszego domu. Decydującym czynnikiem jest materiał, z którego wyprodukowano daną roletę. Standardowe modele używają przede wszystkim tkanin, które wyglądają bardzo estetycznie. Jednakże elegancki wygląd nie idzie w parze ze skuteczna ochrona przed słońcem. Takie tkaniny będą bardzo łatwo się nagrzewały. Płócienne materiały są w stanie zapewnić odrobinę cienia, nie zapewnią nam jednak efektu chłodzenia. Optymalnym wyborem są rolety zewnętrzne wykonane z aluminium. Dzięki wypełnieniu zrobionemu z izolacyjnej pianki temperatura zostanie zatrzymana na zewnątrz. Z kolei niewielkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi panelami oznaczają, że cyrkulacja powietrza nie zostanie zakłócona.

Jak sprawdzą się rolety wewnętrzne?

Z pewnością stanowią stosunkowo tanie rozwiązanie. Bez problemu znajdziemy modele w interesującym nas kolorze. W sklepach dostępne są rolety w rozmaitych deseniach i wzorach. Również ich montaż jest prostym zadaniem i nie będziemy potrzebowali pomocy profesjonalisty. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, musimy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie — jaki cel pragniemy osiągnąć? Jeśli szukamy elementu dekoracyjnego, który zapewni nam odrobinę ochronę przed słońcem, to śmiało możemy kupić upatrzone przez nas rolety wewnętrzne. Jeśli jednak szukamy rozwiązania, które pomoże nam ułatwić sobie życie podczas upalnych okresów, należy rozważyć alternatywne produkty. Modele wewnętrzne oferują jedynie delikatną ulgę. Chociaż są w stanie stłumić wpadające promienie słoneczne, to do efektywnego obniżenia temperatury potrzebujemy dodatkowych wentylatorów. Dopiero współpraca tych dwóch elementów pozwala uzyskać upragniony efekt chłodzenia.

Czy rolety zewnętrzne to najlepszy wybór?

Osoby pragnące stworzyć swoistą oazę domową, w której można zrelaksować się nawet podczas upałów, z pewnością powinny rozważyć zakup rolet zewnętrznych. Tego typu systemy ochronne w połączeniu ze starannie wybranymi oknami mają duży wpływ na komfortowe spędzanie czasu w naszym mieszkaniu. Przeglądając towary dostępne w sklepach najlepiej ograniczyć się do produktów pochodzących od renomowanych producentów. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować właściwą jakość zakupionych rolet. Modele zewnętrzne nie tylko uchronią nasz dom przed nadmiernym nagrzewaniem się, ale także zapewnia przyjemny mikroklimat. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkań pozbawionych klimatyzacji. Sprawia to, że utrzymanie optymalnej temperatury podczas letnich upałów jest niemalże niemożliwe. Z takimi problemami nie muszą jednak borykać się osoby, które zdecydowały się zamontować rolety zewnętrzne na swoich oknach. Nawet gdy termometr pokazuje wysoką temperaturę na zewnątrz, to w odpowiednio przyciemnionym pomieszczeniu zupełnie jej nie odczujemy.

Główne zalety rolet montowanych na zewnątrz okien?

Które rolety najskuteczniej chronią nas przed nadmiernym nasłonecznieniem?
Które rolety najskuteczniej chronią nas przed nadmiernym nasłonecznieniem?

Właściwie dobrane modele są w stanie zatrzymać ciepło, zanim dostanie się ono do wnętrza naszego mieszkania. W przypadku rolet aluminiowych możemy poczuć różnicę aż kilku stopni. Jeśli decydujemy się na montaż tego typu zasłon, warto zastanowić się nad rezygnacją z innych źródeł chłodzenia takich jak klimatyzatory lub wentylatory. Pozwoli to nam ograniczyć zużycie energii, co jest szczególnie ważne w dobie rosnących cen prądu. Aluminiowe rolety powinny zupełnie wystarczyć w większości przypadków. Oczywiście nie musimy instalować ich na wszystkich oknach. Najważniejsze pomieszczenia, które skorzystają z chłodnej atmosfery to nasza sypialnia oraz salon. Za pomocą praktycznych zasłon stworzymy przyjemnych półmrok, w którym o wiele łatwiej odpocząć od bezlitosnego upału. Warto zwrócić uwagę na to, że nadmierne promieniowanie UV ma negatywny wpływ nie tylko na ludzkie ciało, ale również nasze meble. Powoduje ono między innymi blaknięcie tapicerki mebli oraz farby na ścianach. Aby tego uniknąć, zasłony montowane na oknach są niezbędne. Co więcej, tworzą one dodatkową warstwę izolacji cieplnej pomiędzy oknami i roletami. Ta z kolei dodatkowo utrudnia przenikanie ciepła do środka mieszkania.

 

Author: futura