Laptop ASUS ASUS VivoBook Flip 14 TM420

Laptop ASUS ASUS VivoBook Flip 14 TM420

Wybierając dowolny laptop, jak chociażby laptop ASUS ASUS VivoBook Flip 14 TM420, konieczne okaże się zwrócenie uwagi na podzespoły, które w praktyce odgrywają najważniejszą rolę. Ich odpowiedni wybór ma niebagatelny wpływ na płynność działania, a także na wydajność. Jakie podzespoły znaleźć można w przeciętnym laptopie? Za co odpowiedzialny jest procesor? Czy karta graficzna w praktyce ma duże znaczenie?

Czy pamięć RAM i dysk twardy okażą się niezbędne do maksymalizacji prędkości urządzenia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie podzespoły znaleźć można w przeciętnym laptopie?

To co widzimy na zewnątrz, to jedynie obudowa, klawiatura i matryca. Te elementy nie mają jednak tak dużego wpływu na działanie urządzenia, jak znajdujące się pod plastikiem podzespoły. To właśnie dzięki nim możliwe jest prawidłowe uruchomienie laptopa i zamknięcie systemu w dowolnym momencie dnia. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wewnątrz znaleźć można wiele różnych podzespołów. Do najbardziej popularnych zaliczyć możemy procesor, kartę graficzną, płytę główną, pamięć RAM, dysk twardy. Każdy z tych komponentów ma bezpośredni wpływ na działanie całości.

Za co odpowiedzialny jest procesor?

Laptop ASUS ASUS VivoBook Flip 14 TM420
Laptop ASUS ASUS VivoBook Flip 14 TM420

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie procesora, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to niewielkich rozmiarów jednostka obliczeniowa, która posiada dość charakterystyczny wygląd. W zdecydowanej większości przypadków jest to bowiem niewielkich rozmiarów kwadrat, posiadający blaszkę z logiem producenta. Z drugiej strony natomiast możemy przyuważyć gęsto ułożone elementy, które przypominają małe igiełki. W praktyce są to wyprowadzenia, które umożliwiają połączenie procesora razem z płytą główną. Warto jeszcze zastanowić się nad tym, z czego tak właściwie owe komponenty są wyprodukowane. Otóż okazuje się, że centrum procesora jest monokryształ krzemu. Na nim znajdują się powszechnie znane przez informatyków warstwy z półprzewodników. Jeśli chodzi o obwody CPU- ich cechą charakterystyczną jest wykonanie z aluminium i z miedzi. Z tego typu materiałów tworzone są układy sterujące, jednostka arytmetyczna, jak i zespół rejestrów. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że proces odpowiada za to, aby prawidłowo przetwarzać danych. Kiedy wgłębimy się w jego działanie, wówczas możemy dojść do wniosku, że analizuje on informacje. Dzieje się to na podstawie logicznych, jednocześnie skomplikowanych obliczeń. Wynik trafia właśnie do pamięci komputerowej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że przeciętny procesor posiada także własną pamięć podręczną- to waśnie tam dane przechowywane są tymczasowo. Podobną funkcję procesor pełni w przypadku modelu ASUS VivoBook Flip 14 TM420 i w innych laptopach.

Karta graficzna- czy w praktyce ma duże znaczenie?

Karta graficzna to komponent, którego głównym zadaniem jest wyświetlanie obrazu na ekranie. Dodatkowo ma bezpośredni wpływ na wydajność całej jednostki i wspomaga obliczenia najważniejszego podzespołu, czyli procesora. Jej wybór z pewnością nie należy do najłatwiejszych i wymaga od nas pewnego doświadczenia. Warto już na początku zastanowić się, jakie mamy oczekiwania co do karty graficznej. Chcemy grać w zaawansowane i najnowsze gry czy jednak będziemy jedynie regularnie przeglądać strony internetowe? W tym drugim przypadku możemy zaoszczędzić dość dużą ilość gotówki. Wyróżnić możemy karty graficzne zintegrowane i te dedykowane. Te pierwsze stanowią część płyty głównej naszego komputera i co godne podkreślenia- są umieszczane już na etapie produkcji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku dedykowanej karty graficznej. Jest to propozycja przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników. Oferują one znacznie większą wydajność, dlatego też wybierane są do najtrudniejszych zadań- jest to zupełnie normalne zjawisko.

Pamięć RAM i dysk twardy- niezbędne do maksymalizacji prędkości?

W przypadku laptopa ASUS VivoBook Flip 14 TM420 ogromną rolę odgrywają jeszcze dwa podzespoły- pamięć RAM i karta graficzna. Ta pierwsza odpowiedzialna jest za to, z ilu programów w jednym momencie korzysta użytkownik. Im większa jest liczba gigabajtów, tym lepiej. Jeśli chodzi o dysk twardy- do wyboru mamy modele SSD i HDD. Różnią się one od siebie dość znacząco. Dyski SSD wyróżniają się ponadprzeciętną szybkością zapisywania i odczytywania danych, są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niestety ich cena jest nieco wyższa. Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku nośników HDD, bowiem co prawda ich cena jest niska, jednakże poszczególne egzemplarze są wolniejsze, jednocześnie każde uderzenie w jednostkę centralną wiąże się z maksymalizacją ryzyka uszkodzenia. Producenci ASUS VivoBook Flip 14 TM420 zdecydowali się na dysk SSD, bowiem starsza generacja HDD mogłaby dość poważnie zmniejszyć prędkość działania urządzenia. W praktyce ostateczny wybór co do tych komponentów zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji.

Author: futura