Łatwe i skuteczne sposoby na wykonanie broni do cosplayu

Łatwe i skuteczne sposoby na wykonanie broni do cosplayu – istnieje wiele ciekawych form sztuki, które nigdy nie zostały przez nas przetestowane. Media często ogłaszają niepokojące statystyki odnośnie czytanych książek lub wizyt w teatrze. Jednak przynajmniej same formy są w tych przypadkach oczywiste. Inaczej to wygląda w kwestii cosplayu.

Czym on w ogóle jest? Przede wszystkim jest to gra polegająca na przebieraniu się za daną postać w taki sposób, żeby jak najbardziej się do niej upodobnić. Słowo “gra” wskazywałoby na jakąś formę rywalizacji i rzeczywiście może tak być, chociaż nie musi.

Istnieją konkursy, które uwzględniają sam kostium lub ogólne odwzorowanie, do którego zalicza się też zachowanie jak dana postać. Nie musi się to jednak sprowadzać do rywalizacji. Cosplay daje możliwość zrobienia fajnego stroju na imprezę (tematyczną bądź nie). Ponadto można w ten sposób budzić radość u innych osób. Najczęściej odwzorowywane są postaci z filmów lub bajek (może niektórzy pamiętają Marshalla z “How I met your mother” jako Jacka Sprarrowa). W ramach tego artykułu zastanowimy się nad tym, jak stworzyć broń do cosplayu.

Najczęściej wykorzystywane materiały do tworzenia broni na cele cosplayu

Niektóre materiały nadają się bardziej niż inne do tworzenia z niej broni do celów rozrywkowych. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowych produktów. W te możemy się zaopatrzyć w sklepach z akcesoriami do cosplayu, ale w tym przypadku nie będzie to raczej optymalne miejsce. Ciekawe okazy w niskiej cenie możemy znaleźć w sklepach dziecięcych. Sklepy stworzone z myślą o cosplayu będą z kolei niezbędne w przypadku wyposażenia się w inne artykuły. Wracając do broni, bliższe idei cosplayu jest jednak wytworzenie broni lub chociaż lekka modyfikacja. Nawet zakupiony przedmiot warto więc przerobić zgodnie z własnym pomysłem. Artykuły kreatywne świetnie nadają się do tych celów i mogą zapewnić bardzo ciekawe detale. Modyfikacja to już bardzo dobry krok w kierunku filozofii cosplayu, ale alternatywą jest stworzenie przedmiotu od początku. Nie zawsze uda nam się trafić przecież na odpowiednią zabawkę, a nawet jeśli, to niekoniecznie będzie ona w ciekawej cenie.

Jak zrobić broń do cosplayu?

Łatwe i skuteczne sposoby na wykonanie broni do cosplayu

Tworzenie broni na te cele prowadzi do obróbki różnych materiałów. Same procesy zależą więc od tego, co wybierzemy. Plastik jest trudny w obróbce, więc raczej nie ma sensu robić tego inaczej niż poprzez nakładanie na niego warstw choćby w postaci farby. Najłatwiejsze będzie wykorzystanie tektury lub kartonu. Można w nich łatwo wycinać i formułować. Nie powinniśmy liczyć na to, że broń przyda się na więcej niż jednym wydarzeniu. Bardzo łatwo nieświadomie uszkodzić takie akcesoria, ale równoważy to niski czas samego tworzenia. Pod podobną kategorię wpisuje się styropian. Również jest on łatwy w obróbce, ale tak samo mało trwały. Jednocześnie jest znacznie trudniejszy w obróbce, co nie zmienia faktu, że dla treningu warto zmierzyć się z tym materiałem. Bardzo ciekawe jest wykorzystanie drewna. Oczywiście jest to materiał znacznie twardszy od poprzednich, co ma wady i zalety. Wśród wad po pierwsze jest znacznie trudniejszy w obróbce. Po drugie trudno znaleźć odpowiedni kawałek, z którego uformujemy to, co chcemy, chyba że za pomocą np. gwoździ. Obróbki możemy dokonać za pomocą elektronarzędzi, ale nie powinny tego robić osoby, które wcześniej ich nie wykorzystywały. Można tę pracę powierzyć komuś innemu. Zaletą jest na pewno długowieczność takiego rozwiązania. Może nam ono służyć przez wiele kolejnych wydarzeń oraz pozostać w formie pamiątki i rozbudowywać naszą kolekcję atrybutów. Pianka “Eva”również może zostać wykorzystana. Jej największą zaletą jest łatwość obróbki. Jest to przecież produkt, który jest powszechnie wykorzystywany w cosplayu. Posiada również tę zaletę, że łatwo można znaleźć filmiki w Internecie o tym, jak używać tego materiału.

Który z materiałów na broń do cosplayu jest najlepszy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Jeśli chcemy uzyskać trwały przedmiot, który wytrzyma wiele wydarzeń, warto sięgnąć po drewno lub plastyk. Jeśli nie jest to jednak priorytetem, możemy wybierać materiały znacznie łatwiejsze w formowaniu. Dotyczy to przede wszystkim tektury czy styropianu. Wiele zależy od dostępności. Osoba doświadczona w cosplayu stara się szukać rozwiązań, które w danym momencie są optymalne. Powinniśmy też wiedzieć, że przed rozpoczęciem prac powinniśmy zebrać wszystkie pomysły na wykonanie, a także materiały, które okażą się niezbędne.

Dopracowanie szczegółów broni do cosplayu

Samo wykończenie wymaga przede wszystkim estetyki. Nie jest to najtrudniejsze zadanie, jeśli mamy odpowiednie umiejętności manualne. Często materiał pokrywa się po prostu farbą. Możemy ją nakładać za pomocą pędzla lub zastosować spray. Lakier może stanowić dodatkową warstwę ochronną w przypadku drewna. Taśma świetnie nadaje się do utwierdzania niektórych elementów, ale często trzeba używać kleju. Z czasem wszystko będzie coraz łatwiejsze, a każdy kolejna broń będzie dokładniejszym odwzorowaniem. Nie zostaniemy od razu mistrzami cosplayu. Wymaga to praktyki i powinniśmy o tym wiedzieć i cieszyć się każdym dokonywanym postępem.