Możliwości pracy dla Ukraińców

Możliwości pracy dla Ukraińców

Możliwości pracy dla Ukraińców – przez polski rynek pracowniczy każdego roku przewija się około milion dwieście tysięcy osób z Ukrainy.  Choć wydaje się, że to spora liczba to nasz przemysł z chęcią przyjąłby jeszcze więcej. Cały czas brakuje rąk do pracy, dlatego przedsiębiorcy tak chętnie zatrudniają osoby zza wschodniej granicy. I oczywiście nieprawdą jest, że Ukraińcy zabierają pracę Polakom – miejsc wystarczy dla każdego. Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych na północ i zachód a ludzie ze wschodu do nas. Tak wygląda właśnie wolny rynek pracy. Każdy ma prawo poszukiwać wyższych zarobków za swoją pracę.

Praca w fabrykach

Możliwości pracy dla Ukraińców
Możliwości pracy dla Ukraińców

W licznych fabrykach ogromną część załogi stanowią pracownicy zza wschodniej granicy. Firmy bardzo często nie byłyby w stanie realizować zamówień, gdyby nie stały przypływ tych pracowników. Duże fabryki zatrudniają nawet kilkaset osób jednocześnie, by móc wykonywać bieżące projekty. Praca dla Ukraińców nie różni się tu niczym od tej, którą wykonują Polacy. Początkowo występował jednak problem z nierówną płacą, co nasz rząd stara się  kontrolować, by nie dopuszczać do takich sytuacji. Taka dyskryminacja mogłaby doprowadzić do odpływu pracowników, a na to polska gospodarka nie może sobie pozwolić.

Fabryki mogą sobie pozwolić na płynną pracę, dzięki pracy dla Ukraińców, a także dzięki temu, że chętnie zostają po godzinach. Oczywiście także ich praca regulowana jest przepisami pracy i nie muszą robić odpowiednie przerwy wymagane przez kodeks pracy. Zazwyczaj przyjeżdżają do pracy na kilka miesięcy i w tym czasie chcą zarobić jak najwięcej. Nie potrzebują dużo czasu wolnego, gdyż często są w naszym kraju bez rodzin. A największym priorytetem dla nich jest zawiezienie jak największej gotówki z powrotem. Tak samo wygląda praca Polaków za granicą, również pracujemy ponad siły, by w krótkim czasie móc zarobić jak najwięcej i jak najszybciej wrócić do kraju.

Usługi turystyczne

Podróżując po Polsce łatwo zauważymy, że duża część obsługi obiektów noclegowych składa się z pracowników ze Wschodu. Taki widok już nikogo nie dziwi. Wcześniej hotelarze mieli bardzo duży problem ze znalezieniem chętnych, szczególnie w trakcie wysokiego sezonu, kiedy potrzeba zdecydowanie więcej rąk do pracy, by móc obsłużyć ruch turystyczny. Do pracy w charakterze pokojowej niepotrzebna jest dobra znajomość języka polskiego więc każdy bez problemu może ją rozpocząć. Często dodatkową atrakcją jest w praca w ciekawym miejscu, co pozwala na udany odpoczynek po skończeniu obowiązków. Plusem takiej pracy jest również darmowy nocleg.

Praca dla Ukraińców znajdzie się także  w innych miejscach związanych z turystyką. Bardzo często poszukiwane są osoby do pracy na kuchni. Tu również wystarczy podstawowa znajomość języka polskiego. I tak w zależności od zdolności kulinarnych można być pomocą kuchenną, kucharzem a w przyszłości nawet szefem kuchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby osoby z Ukrainy mogły awansować. Wielu z nich, jeśli tylko ma taką możliwość to decyduje się na pozostanie w naszym kraju.

Sklepy i markety

pracownicy z Ukrainy
pracownicy z Ukrainy

Szczególnie duże sieci mają w naszym kraju problem z pełnym obsadzeniem stanowisk. Miejsc pracy jest bardzo dużo, a ciągle brakuje chętnych. I właśnie  przez to również w tej branży jest możliwość pracy dla Ukraińców. Jeśli chodzi o pracę na kasie w marketach to pracodawcy nie wymagają bardzo dobrej znajomości języka polskiego, jednak musi być ona chociaż na podstawowym poziomie. Zazwyczaj klienci niewiele rozmawiają z kasjerem, ale jednak czasem zadają jakieś proste pytania, na które pracownik musi umieć odpowiedzieć.

Wielu pracowników z Ukrainy spotykamy przede wszystkich w dużych miastach i wielkopowierzchniowych sklepach, którym najtrudniej utrzymać stałą liczbę zatrudnionych. Taka praca to również dla Ukraińców doskonała możliwość na szybszą naukę naszego języka. Każdego dnia stykając się z polskim jest w stanie szybciej opanować najczęściej używane zdania czy słowa. Osoby, które w ogóle nie znają języka polskiego również mogą znaleźć pracę w markecie, ale wtedy już w charakterze osoby sprzątającej bądź do wykładania towaru.

Bankowość

Każdy pracownik przyjeżdżający do nas zza wschodniej granicy musi w pierwszej kolejności otworzyć konto bankowe, na które będzie wpływało wynagrodzenie. Ukraińcy bardzo często mieli problemy ze zrozumieniem zasad bankowych przez barierę językową, co powodowało duże nieporozumienia. A liczba pracowników z Ukrainy stale rosła i banki zaczęły bić się o nowych klientów oferując im obsługę w rodzimym języku.

W ten właśnie sposób również w bankowości znalazła się praca dla Ukraińców. Pracują oni bardzo często w centralach banków na infoliniach, które całodobowo świadczą pomoc klientom z Ukrainy. Jest  to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala bankom na dobrą obsługę klientów a z drugiej daje szansę pracownikom ze Wschodu na rozwijanie się w branży finansowej. Osoby, które świetnie posługują się językiem polskim otrzymują również oferty pracy w placówkach bankowych, w których to obsługują zarówno klientów polskich jak i ukraińskich.

Author: futura