Skuteczne zabiegi kosmetyczne na trądzik

Skuteczne zabiegi kosmetyczne na trądzik

Skuteczne zabiegi kosmetyczne na trądzik – trądzik kojarzony jest z dolegliwością nastolatków i często bywał bagatelizowany dopóki osoba nim dotknięta nie wyszła z etapu dojrzewania. Dzisiaj wiemy, że im wcześniej rozpocznie się leczenie trądziku, tym lepiej, ponieważ zmniejsza to ryzyko powstawania brzydkich blizn na skórze twarzy. Sam trądzik kwalifikowany jest do chorób przewlekłych, ponieważ kuracja może potrwać kilkanaście miesięcy, a w ciężkich przypadkach przeciąga się do kilku lat. Na szczęście, stale rozwijająca się medycyna wychodzi nam naprzeciw i do wyboru mamy liczne zabiegi kosmetyczne mające pomóc nam poradzić sobie z problemem.

Trądzik – czym jest i jak się objawia?

Skuteczne zabiegi kosmetyczne na trądzik
Skuteczne zabiegi kosmetyczne na trądzik

Według badań, trądzik jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych i leczy się na niego większość pacjentów w wieku dojrzewania. Równocześnie nie oznacza to, że nie dotyka osób starszych, jednak oni o wiele rzadziej przyznają się do podejmowania kuracji. Przyczyną powstawania trądziku jest nadprodukcja gruczołów łojowych. Normalnie przez mieszki włosowe zdrowej osoby wydostają się niewielkie ilości sebum, ponieważ jest potrzebne do natłuszczania i ochrony naskórka. U chorych produkcja jest zbyt duża i obciążona nim skóra nie może poradzić sobie z odprowadzaniem łoju, w efekcie czego ujścia zostają zatkane, a na twarzy pojawiają się liczne stany zapalne.

Trądzik jest łatwy do rozpoznania, ponieważ jego objawy trudno przeoczyć. Do najbardziej typowych należą:

  • Wykwity skórne – na przykład guzki, torbiele, krostki.
  • Duża ilość wydzielanego sebum – sprawia to wrażenie ciągle tłustej skóry.
  • Zaskórniki.
  • Pękające naczynka.
  • Zmiana kolorytu cery.
  • Blizny pozostałe po stanach zapalnych

Warto wiedzieć, że tendencja do trądziku jest dziedziczna i jeżeli nasi rodzice mieli z nim problem, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że i nas będzie dotyczył.

Jak rozpocząć leczenie trądziku?

Leczenie trądziku nie uchodzi za łatwe. Do wyboru mamy wiele preparatów dostępnych w aptekach i drogeriach oraz zabiegi kosmetyczne wykonywane przez specjalistów. Nie poleca się rozpoczynania kuracji na własną rękę. Najlepiej udać się do dermatologa i wysłuchać jego fachowej opinii. Dopiero po przepisaniu przez niego właściwych leków, możemy uzupełnić je kosmetykami i zabiegami kosmetycznymi.

Zależnie od rodzaju trądziku rozpoznanego przez lekarza, zostaje dobrany odpowiedni preparat. Najczęściej łączy się leczenie miejscowe z ogólnym. Oznacza to, że miejsca dotknięte chorobą traktujemy, na przykład, odpowiednią maścią, a równocześnie zażywamy środek mający wyeliminować główną przyczynę trądziku. Przykładem leków działających na cały organizm są tabletki antykoncepcyjne, które powodują zmniejszenie ilości hormonów odpowiedzialnych za nadmierną produkcję łoju. Popularnością cieszą się również retinoidy. Te pochodne witaminy A nie tylko zmniejszają istniejące wypryski, ale również zapobiegają powstawaniu nowych i zmniejszają stan zapalny skóry. Należy jednak mieć na uwadze, że retinoidy powodują uszkodzenia płodu i nie są polecane dla planujących ciążę.

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej

Skóra osób zmagających się z trądzikiem jest bardzo wymagająca i jej pielęgnacja powinna być ostrożnie dobierana. Odpadają wszelkie tłuste środki, które mogą powodować zapychanie się gruczołów łojowych. Powinniśmy zastąpić je delikatnymi dermo kosmetykami, które są skomponowane tak, że nie powodują alergii i podrażnień oraz ich pH jest zgodne z odczynem skóry.

Gdy już mamy za sobą podstawy prawidłowej pielęgnacji, to warto rozszerzyć wiedzę o zabiegach kosmetycznych, ponieważ będą świetnym wsparciem na czas kuracji i zaraz po niej. Rezultaty zabiegów mogą być zdumiewające – skóra wraca do naturalnego odcienia, znikają blizny potrądzikowe i zmniejszają się widoczne naczynka.

Zabiegi kosmetyczne – skuteczna pomoc w walce z trądzikiem

Jaki zabieg kosmetyczny będzie najlepszy dla wrażliwej i problematycznej skóry? Dobrze będzie zapoznać się z działaniem każdego z nich i wybrać ten najbardziej pasujący do naszej cery.

Peeling kawitacyjny jest świetną alternatywą dla mechanicznego oczyszczania przez wyciskanie. Podczas zabiegu usunięte zostaną wszelkie zanieczyszczenia, martwy naskórek oraz odetkają się pory. Wykonywany jest poprzez przykładanie do skóry narzędzia wytwarzającego fale dźwiękowe. Dużym plusem zabiegu jest brak podrażnień i jednoczesny świetny wstęp do regeneracji, ponieważ po peelingu cera lepiej przyswaja substancje odżywcze.

Innym często wybieranym zabiegiem jest laser. Z jego pomocą możemy pozbyć się wszelkich pozostałości po trądziku – eliminuje stany zapalne, przebarwienia oraz blizny. Biostymulujące działanie lasera pobudza skórę do odnowy i sprawia, że z zabiegu na zabieg staje się coraz bardziej świetlista.

Najbardziej efektywnym, ale jednocześnie dość agresywnym zabiegiem jest mikrodermabrazja. Polega na całkowitym starciu warstwy naskórka, co bardzo mocno pobudza go do regeneracji – w efekcie „hodujemy” sobie nową skórę. Dzięki terapii pozbędziemy się blizn, drobnych zmarszczek i zaskórników, a cera będzie wyglądać o wiele młodziej.

Author: futura