Zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych

Zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych

Zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych – konstrukcja dachu nie wiąże się tylko z określeniem jego spadzistości czy będzie dwu czy czterospadowy, bardzo istotne jest jego wewnętrzne wykończenie. A do tego zaliczają się wiązary dachowe, których zadaniem jest utrzymanie całego ciężaru dachu oraz pozostałych elementów, które się na nim znajdują. Na świecie takie konstrukcje są bardzo rozpowszechnione, ale w kraju również coraz więcej inwestorów sięga po takie rozwiązanie konstrukcyjne jak wiązary dachowe.      

Czym są wiązary dachowe?

Podstawową części konstrukcji nośnej dachu domu jednorodzinnego są wiązary dachowe, których rolą jest przenoszenie obciążenia pomiędzy dachem a pozostałą częścią budynku, najczęściej dotyczy to ścian nośnych. Wiązary są wykorzystywane wszędzie, ponieważ doskonale sprawdzają się w przypadku dachów posiadających dużą rozpiętość i powierzchnię, co zmniejsza niepotrzebne punkty podparcia. Najważniejszą częścią wiązarów dachowych bez względu na ich zastosowanie są pasy dolne i górne, będące podparciem dla słupków i prętów konstrukcyjnych (krzyżulców). Obydwie części, są mocowane z pasami na przykład z użyciem blach węzłowych. Części wiązarów drewnianych łączą się ze sobą w węzłach. Takie połączenie musi wykazywać się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi oraz niedużą podatnością na temperaturę zewnętrzną. Dlaczego jest to takie ważne? Dach poddawany jest ciągłym obciążeniom najbardziej w okresie zimy. Wiązary dachowe na więźbę domu produkowane są głównie z drewna, jednak do ich wykonania może być wykorzystana także stal i żelbet.

Polecamy:

Gdzie są wykorzystywane wiązary dachowe drewniane?

Wiązary dachowe stanowią konstrukcję, która jest chętnie stosowana przy budowie dachów posiadających większą odporność na oddziaływanie z zewnątrz, głównie chodzi o śnieg, który jest trudno usunąć z dachu. Natomiast w czasie roztopów zalegający śnieg zwiększa swoją masę narażając dach na uszkodzenie. Wiatr należy także do czynników wpływających negatywnie na integralność dachu i ma największy wpływ na konstrukcje o dużej spadzistości. Wszystkie te przesłanki spowodowały wykorzystywanie wiązarów dachowych w krajach położonych w klimacie umiarkowanym.

Jakie zalety wykazują wiązary dachowe?

Wiązary dachowe prefabrykowane są coraz częściej stosowane na więźbę domu jednorodzinnego. Co za tym przemawia?

  • Wysokiej jakości drewno – firmy zajmujące się produkcją prefabrykowanej więźby z wiązarów drewnianych posiadają wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają się, na jakości materiału. Ponadto sprzedawca posiada własnych sprawdzonych dostawców drewna, co jest gwarancją otrzymania konstrukcji drewnianej cechującej się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi.
  • Precyzja podczas produkcji – prefabrykowane wiązary dachowe na więźbę domu wykazują doskonałą dokładność każdej części składowej, jest to osiągane dzięki wykorzystaniu innowacyjnych systemów informatycznych, współpracujących z nowoczesnymi obrabiarkami. Wszystko to powoduje, że każdy element więźby doskonale łączy się ze sobą i nie wymaga dodatkowego przycinania oraz dodatkowego impregnowania.
  • Sprawność realizacji w krótkim czasie – wiązary dachowe z drewna mają podstawową cechę a mianowicie dość krótki czas realizacji. Niektórzy producenci informują, że może dojść do wydłużenia tego okresu ze względu na zwiększone zapotrzebowanie głównie w okresie jesiennym i zimowym. Sama budowa więźby o prostej konstrukcji nie trwa dłużej niż trzy dni.
  • Kompleksowe wykonawstwo – zaletą wiązarów dachowych prefabrykowanych, jest zawieranie umowy na całość prac tylko z jednym wykonawcą, co znacznie przyspiesza czas realizacji inwestycji. Jest to również pozbycie się niebezpieczeństwa, które mogłoby wyniknąć z niewywiązania się zleceniobiorcy z przyjętych wcześniej założeń. Dokładniej mówiąc, wszystkie czynności organizacyjne zostają przerzucone na jednego wykonawcę.
  • Atrakcyjna cena – dotyczy do więźby i montażu stanowiące ekonomiczne rozwiązanie, które wiąże się z prostotą połączenia ze sobą prefabrykatów dzięki uporządkowanej bryle dachu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku skomplikowanego kształtu koszt całej inwestycji może się znacznie zwiększyć.

Ograniczone wymagania konstrukcyjne

Zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych
Zalety wykorzystania prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych

Prefabrykowane wiązary dachowe stanowią oszczędność w przypadku głównych części konstrukcji dachu. Pozwalają wyeliminować dodatkowe słupy podporowe a także ograniczyć liczbę ścian nośnych, ma to duże znaczenie dla całego domu. Zmniejszenie konstrukcji więźby pozwala wyeliminować ściany nośne, znajdujące się wewnątrz struktury budynku. Takie zmiany pozwalają na zwiększenie wolnej przestrzeni w budynku, co doskonale wpływa na możliwości aranżacyjne. Dochodzi także do oszczędzania na fundamentach, które już nie muszą być tak bardzo masywne. Zastosowane wiązarów w przypadku nieużytkowego poddasza daje możliwość zrezygnowania ze stropu, który zastępuje pas dolny więźby. Wiązary dachowe to także ekologiczne rozwiązanie, ponieważ zmniejsza zużycie naturalnego materiału, jakim jest drewno. Producenci do impregnowania drewna wykorzystują tylko bezpieczne preparaty.

Author: futura