Trawa przycięta co do milimetra

Trawa przycięta co do milimetra – każdy marzy o swoim prywatnym kawałku zieleni. Z tego powodu często w swoim posiadaniu mamy działkę, na której spędzamy wolny czas. Jednak o działkę trzeba dbać. A co może bardziej psuć estetykę naszej ziemi niż nieskoszona, dziko rosnąca trawa. Aby uporać się z problemem, oczywisty jest zakup kosiarki. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Na te pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Jakie zasilanie w kosiarce do trawy?

Sposób zasilania kosiarki jednocześnie oznacza, to jak  będziemy użytkowali nasz sprzęt. Wyróżnić możemy 3 rodzaje kosiarek do trawy.

Kosiarka elektryczna – jak sama nazwa wskazuję, zasila ją prąd elektryczny z gniazda. Rozwiązanie to daje nam nieograniczony czas użytkowania urządzenia — chyba że odetną nam prąd. Pamiętajmy, jednak że zasilanie do kosiarki trzeba jakoś dostarczyć, a odpowiada za to kabel zasilania. Który niestety utrudnia nam samo korzystanie ze sprzętu. Wyobraźcie sobie, że kończycie już koszenie, a tu nagle stop, zabrakło kabla długość kilku metrów. Teraz trzeba iść zmienić kontakt lub podłączyć przedłużacz. Dlatego właśnie jest to rozwiązanie na małe działki. Niektórzy producenci wyposażyli swoje modele w akumulatory, te jednak mają ograniczony poziom mocy, który może się wyczerpać podczas wykonywanych prac. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które mogą korzystać z kabla a w momencie, gdy go zabraknie, przełączają zasilanie na akumulator.

Trawa przycięta co do milimetra

Kosiarka spalinowa – tutaj nie musimy martwić się o zasięg koszenia. Dojedziemy wszędzie gdzie chcemy, a może gdzie damy radę? Kosiarki do trawy to spore urządzenia. O ile ta elektryczna była lekka, tak posiadanie wyżej wymienionej kosiarki spalinowej wiąże się z dodatkową wagą. Jednak to rozwiązanie daje nam dużo benefitów, takich jak zwiększona moc czy napęd na tylne koła, lecz to zależy od posiadanego modelu. Z racji potężnej mocy obrotowej kosiarka nadaje się idealnie do ścinania wysokiej trawy. Ponadto idealnie sprawdzi się przy pracy na dużych trawnikach. Wśród wad można wymienić intensywniejszy hałas oraz emisję spalin. Dodatkowo kosiarka spalinowa nie jeździ na powietrze, wiec trzeba ja zatankować benzyną, która jest o wiele droższa w stosunku do zużytego prądu.

Kosiarka ręczna – jeśli zależy wam na oszczędności i macie masę czasu idealnym rozwiązaniem będzie ręczna kosiarka do trawy. Jak działa takie urządzenie? Posiada ona mechanizm bębnowy wyposażony w ostrza. Wystarczy pchać, a kosiarka wykona swoje zadanie, nie zużywając ani kropli paliwa, chyba że to właśnie wy będziecie musieli wybić kolejny napój ze zmęczenia. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek kto posiada duży teren zieleni, w ogóle pomyślał o tym rozwiązaniu. Do jej benefitów możemy zaliczyć cicho pracę, zerowe koszty eksploatacyjne oraz brak emisji spalin. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na szerokość cięcia. Jak wiadomo im szerzej, tym mniej razy będziemy musieli zawracać. Jak w każdej kosiarce przydatna jest opcja regulacji wysokości koszenia. Opcja ta pomaga nam dostosować długość trawnika.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Podczas wyboru odpowiedniego modelu spalinowej kosiarki do trawy powinniśmy skupić na takich parametrach jak:

• Rodzaj silnika — jest to najważniejszy element naszej konstrukcji. Istnieją dwa rodzaje: dwusuwowy oraz czterosuwowy. Jakie są różnicę? Pierwsza opcja jest o wiele głośniejsza od konkurenta. Ponadto do prawidłowego funkcjonowania potrzebuję specjalnej mieszanki paliw. Może pochwalić się zmniejszoną wagą, przez co wskazany jest do pracy w trudnym terenie. Konstrukcja silnika czterosuwowego sprawia, że jest on lżejszy oraz bardziej ekologiczny dla środowiska. W traktorach czy kosiarkach samojezdnych możemy zauważyć, że producenci stosują silniki diesla.
  • Moc silnika — aby kosiarka poradziła sobie z wyzwaniem, jakim jest trudny teren, należy wybrać model, który posiada od 4 do 6 KM.
  • Szerokość koszenia — ten parametr należy dostosować do naszych potrzeb. Jeśli mamy duży trawnik — przyda nam się większa szerokość. Jeżeli zaś nie posiadamy pokaźnej działki, warto skupić się na modelach koszących od 40 do 50 centymetrów.
  • Dodatkowe funkcje — są to przede wszystkim takie benefity jak kosz na trawę dołączony do zestawu. Jest on spotykany w prawie każdej kosiarce do trawy, jednak w tych tańszych może go zabraknąć. Mając trochę więcej gotówki, możemy pozwolić sobie na zakup modelu z zamontowanym tylnym napędem, który odciąży nasze ręce.

Jak wybrać kosiarkę elektryczną ?

Tutaj nie ma aż tylu czynników jak w kosiarce spalinowe. Wciąż ważna jest moc silnika. Chcąc posiadać optymalnie działającą elektryczną kosiarkę do trawy, powinniśmy wybrać model, którego moc waha się w przedziale od 1200W do 2000W. Ten rodzaj kosiarek posiada konstrukcję wyposażone w mniejsze szerokości koszenia.

Którą kosiarkę do trawy wybrać ?

Wybór jest zależny od potrzeb indywidualnych i zasobności portfela. Jeśli macie małą powierzchnię trawnika, chcecie być ekologiczny oraz nie przepadam za dużym hałasem, to lepszym wyborem będzie kosiarka elektryczna. Jeśli zaś zależy wam na mobilności oraz sprzęcie, który poradzi sobie z dużymi wyzwaniami, powinniście zainteresować się kosiarkami spalinowymi. A co z kosiarkami ręcznymi? Je możemy polecić osobom,  posiadającym naprawdę małe trawniki, lub potrzebują sprzętu, który dotrze w trudno dostępne miejsca.