Jak zmieniają się oczy po narkotykach

Jak zmieniają się oczy po narkotykach

Jak zmieniają się oczy po narkotykach – osoba zażywająca narkotyki potrafi to bardzo dobrze maskować. Najczęściej stara się usprawiedliwić swoje nienaturalne zachowanie. To właśnie zmiany dotychczasowego usposobienia mogą być pierwszym sygnałem, że taka osoba potrzebuje pomocy. W pierwszym etapie zażywania narkotyków najczęściej występują: częste wahania nastroju, drżenie dłoni, przewlekły kaszel oraz drażliwość. Zmiany te mogą mieć także inne podłoże. Aby upewnić się co do swoich podejrzeń względem danej osoby, warto wykonać u niej test na obecność narkotyków.

Takie testy dostępne są bez recepty w każdej aptece i kosztują kilkanaście złotych. Co można jeszcze zrobić, gdy nie jesteśmy pewni? Należy starannie obserwować oczy o różnych porach dnia. Oczy po narkotykach charakteryzują się rozszerzonymi lub zwężonymi źrenicami. Następuje to, gdy zwieracz lub rozwieracz tęczówki zostanie aktywowany. Warto pamiętać, że wygląd oczu może nie tylko upewnić Nas, że problem narkotyków wystąpił. Może dostarczyć informacji o rodzaju zażywanych środków. Oczy inaczej wyglądają po zażyciu stymulantów, inaczej po paleniu marihuany a jeszcze inaczej po przyjmowaniu opiatów. Poniżej wskazówki, które pozwolą rozpoznać rodzaj przyjmowanych narkotyków.

Rozszerzone źrenice po stymulantach

Stymulanty to ogólna nazwa substancji pobudzających. Za ich sprawą zwiększa się aktywność układu współczulnego lub układu nerwowego. Zalicza się do nich między innymi takie środki jak amfetamina, kokaina, efedryna czy extazy. Niektóre z nich stosowane są w medycynie pod ścisłą kontrolą lekarzy. Nielegalnie pozyskiwane stały się popularne wśród młodzieży ze względu na to, że powodują euforię. Jak przyjmowanie takich substancji przekłada się na wygląd gałek ocznych? Oczy po narkotykach z grupy stymulantów charakteryzują się rozszerzonymi źrenicami. Po wypłukaniu się substancji z organizmu objaw znika a źrenice powracają do swojego naturalnego rozmiaru.

Większe źrenice po zapaleniu marihuany

Czym właściwie jest tak popularna marihuana? To nic innego jak susz, który uzyskuje się z konopi. Po tę substancję chętnie sięgają nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby w średnim wieku. Przyjęcie marihuany skutkują większym poziomem dopaminy w mózgu. W konsekwencji u osoby, która przyjęła tę substancję psychoaktywną, wzrasta adrenalina. Towarzyszy temu lepszy nastrój i odprężenie. Pamiętajmy, że marihuana może działać zarówno uspokajająco jak i pobudzająco. Zażywanie jej może być zauważalne na pierwszy rzut oka. Powiększone źrenice to jeden z klasycznych objawów przyjmowania tego narkotyku. Warto mieć też na uwadze, że długotrwałe palenie może powodować szereg negatywnych konsekwencji. Zalicza się do nich na przykład: apatię, zaburzenia rytmu snu, problemy z koncentracją i pamięcią.

Zwężone źrenice – efekt zażywania opiatów

Jak zmieniają się oczy po narkotykach
Jak zmieniają się oczy po narkotykach

Nazwa „opiaty” może brzmieć dość tajemniczo dla osób mniej wtajemniczonych w tematykę narkotyków. Opiaty to grupa substancji psychoaktywnych, które uzależniają najsilniej. Takie środki pozyskuje się z niedojrzałych makówek. Do popularnych opiatów zalicza się między innymi morfinę, kokainę, heroinę, kodeinę, ebainę czy opium. Ilość godzin działania opiatów różni się w zależności od konkretnej substancji. Przykładowo pod wpływem heroiny pozostaje się około 10 godzin. Charakterystyczną cechą przyjmowania opiatów jest senność oraz zmniejszone źrenice. Oczy po narkotykach z grupy opiatów porównuje się do wielkości główki szpilki. Dzieje się tak za sprawą oddziaływania na układ przywspółczulny.

Inne objawy, które mogą świadczyć o kontakcie z narkotykami

Nie tylko rozmiar źrenicy jest istotny. U narkomanów pojawia się także przekrwienie spojówek, które łatwo zaobserwować. Zamiast białego koloru powinniśmy zauważyć czerwone ślady. Obrzęknięte powieki także nie pojawiają się bez przyczyny i mogą informować o problemie z narkotykami. Osoby przyjmujące substancje psychoaktywne skarżą się też na podwójne widzenie. Wywiady z osobami uzależnionymi dostarczyły informacji także o innych niepokojących skutkach zażywania szkodliwych środków. Po pewnym czasie taka osoba traci kontrolę nad ruchami gałek ocznych a w skrajnych przypadkach wystąpić może wytrzeszcz gałek ocznych.

Jak sprawdzić reakcję źrenic?

Źrenice reagują na światło. Ten fakt należy wykorzystać, aby sprawdzić ich ruch. W tym celu, warto ustawić osobę podejrzaną o przyjmowanie narkotyków na wprost źródła światła. Badanego należy poprosić o zamknięcie powiek na kilka sekund. Następnie powinien otworzyć oczy. Na tym etapie należy dokładnie przyglądać się źrenicom badanego. Warto przy tym pamiętać, że naturalnie źrenica najpierw się kurczy a następnie lekko rozszerza. Normą jest także ich lekkie pulsowanie. Rozszerzone przez przyjmowanie narkotyków źrenice, będą znacznie wolniej reagowały na światło. Natomiast zwężone źrenice zazwyczaj w ogóle nie reagują na światło. Takie objawy są wskazaniem do tego, aby przeprowadzić test na obecność narkotyków. Tylko dzięki niemu będzie można mieć 100% pewność, czy dana osoba zaczęła przyjmować substancje psychoaktywne.

Author: futura