Prywatny detektyw – czym się zajmuje i ile kosztuje?

Prywatny detektyw - czym się zajmuje i ile kosztuje?

Prywatny detektyw – czym się zajmuje i ile kosztuje? Korzystanie z usług detektywa jest niekiedy ostateczną deską ratunku i decydujemy się na nie w sytuacjach, gdy sami nie mamy możliwości ustalić szczegółów nurtującej nas kwestii lub gdy do odkrycia prawdy potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i doświadczenie osoby, która takimi sprawami zajmuje się zawodowo.

Pierwszym skojarzeniem, jakie nasuwa nam się gdy myślimy o wynajęciu detektywa jest niewierność partnera i udowodnienie ewentualnej zdrady, jednak detektyw z Wrocławia może być pomocny również w innych sprawach, zarówno prywatnych, jak i gospodarczych. Szeroki wachlarz usług czyni z niego idealną i rzetelną osobę, która dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom pomoże rozwiązać nasze problemy w jak najkrótszym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej dyskrecji i najwyższych standardów.

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Prywatny detektyw - czym się zajmuje i ile kosztuje?
Prywatny detektyw – czym się zajmuje i ile kosztuje?

Zacząć należy od tego, iż jeszcze kilkanaście lat temu usługi detektywa kojarzone były wyłącznie z wykryciem zdrady, a do biura detektywistycznego zgłaszały się głównie osoby, które miały podejrzenie, iż partner nie jest im wierny. Na szczęście w ostatnich latach ten wizerunek zaczął się stopniowo zmieniać, czego główną przyczyną była ustawa, która w 2001 roku uregulowała zarówno zakres działań tej grupy zawodowej, a także ich prawa i obowiązki oraz jednoznacznie określiła zasady licencjonowania. Od tego momentu upłynęło kilkanaście lat, a w świadomości społeczeństwa detektywi przestali być jedynie osobami czyhającymi z aparatem na niewiernego małżonka, a zaczęli być szanowaną grupą, której praca jest doceniana i często wykorzystywana w rozwiązywaniu nietypowych spraw i trudnych do ustalenia szczegółów. Zapewne wszyscy słyszeliśmy o współpracy detektywów z policją w celu odnalezienia zaginionych osób lub innych istotnych śladów, mogących wpłynąć na szybsze rozwiązanie konkretnej sprawy.

Zakres usług detektywa jest bardzo szeroki, jednak trzy główne obszary działania to: sprawy rodzinne, kryminalne i gospodarcze. Wszystkie musza być wykonywane z zachowaniem niezbędnych zasad, które często ograniczają skuteczne dotarcie do sedna problemu. Istotnym jest, iż według prawa zabronione jest zakładanie podsłuchów i wykorzystywania w swojej działalności technik dozwolonych wyłącznie dla służb państwowych, by następnie przekazać je jako dowód w sądzie. Dlatego w zależności od rodzaju zlecenia, stosują metody, które są pomocne w danej sprawie, jednak pozostają legalne. W sprawach rodzinnych jest to pomoc w montażu kamer w prywatnych domach, w sprawach gospodarczych weryfikują oprogramowanie komputerów, serwerów, dostęp do sieci bezprzewodowych lub bazy danych, natomiast w sprawach kryminalnych współpracują z organami ścigania w celu dostarczenia nowych dowodów w sprawie. To właśnie ten ostatni obszar jest najbardziej niebezpieczny i ryzykowny, często w bezpośredni sposób zagrażający zdrowi i życiu detektywa.

Ile kosztuje prywatny detektyw?

Wycena usług detektywa jest kwestia bardzo indywidualną, uzależnioną od rodzaju zlecenia, stopnia skomplikowania oraz środków, jakie w trakcie śledztwa będą użyte. Nie bez znaczenia jest również czas, jaki trzeba będzie poświęcić na obserwację. Z tych właśnie powodów ciężko jest jednoznacznie określić stawkę, dlatego podczas pierwszego kontaktu detektyw zachęca do spotkania, na którym wspólnie z klientem omówią konkretne zlecenie i wybiorą ścieżkę współpracy. Oczywistym jest, że znacznie droższe będą licencjonowane biura detektywistyczne, które zatrudniają profesjonalistów i szeroko wykwalifikowanych pracowników, działających na sprzęcie najwyższej jakości, a do tego elastycznych i dyspozycyjnych. Praca detektywa jest dość charakterystyczna i rzadko ma coś wspólnego z typową pracą biurową. Najczęściej jest to praca w terenie, która wiąże się z koniecznością przemieszczania się w obrębie danego miasta lub nawet podróżowania za ‘obiektem zlecenia’, dlatego właśnie usługi detektywa wyceniane są indywidualnie, w oparciu o konkretne zlecenie. Z drugiej strony, jeśli decydujemy się na wynajęcie detektywa, nie możemy skupiać się wyłącznie na cenie, ponieważ nie zawsze niski koszt usługi wiąże się z jakością i osiągnięciem zamierzonego efektu, a te w tym przypadku są kluczowe.

Obowiązki prywatnego detektywa według prawa

Jedną z najbardziej istotnych kwestii, zwłaszcza dla potencjalnych klientów, jest obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i pełnej anonimowości swojego klienta. Nie może pozyskanych w toku śledztwa dowodów ujawniać osobom trzecim, nie związanym ze sprawą. Ponadto usługi detektywa nie obejmują przeszukiwania osób prywatnych, czy mieszkań, zakładania podsłuchów bez zgody danej osoby, nie może również legitymować osób podejrzanych. Potencjalny kandydat na detektywa musi mieć nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany, i musi mieć minimum 21 lat. Jeśli dodatkowo chciałby ubiegać się o specjalistyczną licencję, niezbędna będzie pozytywna opinia komendanta policji oraz predyspozycje psychiczne do wykonywania tej trudnej i wymagającej pracy.

Author: futura