Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej? Szkoła muzyczna to nie tylko szansa dla dziecka na rozwinięcie muzycznych zdolności, ale i duża liczba dodatkowych obowiązków. W czasie, kiedy egzaminy wstępne do szkół muzycznych – zarówno publicznych, jak i prywatnych – zbliżają się wielkimi krokami, dowiedz się, co w rzeczywistości czeka na twoje dziecko w tego rodzaju szkole.

Przede wszystkim dobra szkoła muzyczna w Szczecinie zapewni twojemu dziecku wszechstronne wykształcenie muzyczne, szeroko wykraczające poza samą grę na instrumencie. Przygotuj swoje dziecko na to, że będzie je czekać cała masa zajęć przede wszystkim teoretycznych, takich jak kształcenie słuchu, nauka komponowania czy czytania nut.

Oczekiwania a rzeczywistość

To niezwykle istotne, żeby przyszły uczeń czy uczennica szkoły muzycznej wiedzieli, co ich czeka; wiele dzieci jest zaskoczone ilością teorii, a także koniecznością uczenia się gam i interpretacji klasycznych utworów zamiast grania tego, czego słuchają na co dzień. Takie rozminięcie się oczekiwań z rzeczywistym materiałem często skutkuje spadkiem motywacji dziecka, przez co w rezultacie zniechęca się do kontynuowania nauki.

Teoretycznie może to być pewnego rodzaju zawód dla rodziców, jednak nie można zapominać, że uczniowie szkół muzycznych (zwłaszcza pierwszego stopnia) to jeszcze dzieci, które mogą mieć problem ze skupieniem się czy zaangażowaniem w coś, co niewiele je interesuje. Tym ważniejsze, by wiedziały, że mogą liczyć na pełne wsparcie rodziców; dzięki niemu będzie im zdecydowanie łatwiej przebrnąć przez najtrudniejsze momenty szkoły muzycznej.

Szkoła ogólnokształcąca i szkoła popołudniowa – różnice

Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?
Jak wygląda nauka w szkole muzycznej?

Rozpoczęcie nauki w szkole muzycznej nie musi oznaczać rezygnacji ze „zwykłej” podstawówki i całkowite przeniesienie się do nowej placówki. Jednak wbrew pozorom różnice pomiędzy tymi dwiema szkołami nie są aż tak duże, jak mogłoby się wydawać.

Dzienna szkoła muzyczna oferuje takie same lekcje, jak każda inna szkoła podstawowa – matematykę, język polski czy historię. Nie musisz się więc martwić, że twoja pociecha zaniedba edukację ogólną. Dodatkowo jednym z największych plusów edukacji w ogólnokształcącej szkole muzycznej jest to, że w typowe lekcje są wplecione zajęcia muzyczne; nie wymaga to więc dojeżdżania do innych miejsc, co wiele ułatwia pod względem logistycznym.

Popołudniowe szkoły muzyczne są nieco bardziej wymagające, z racji tego, że łącznie dziecko spędza o wiele więcej czasu poza domem. Może to być szczególnie uciążliwe dla młodszych dzieci, które nie są jeszcze przyzwyczajone do nadmiaru obowiązków.

Jak wygląda to w wymiarze godzinowym? Uczniowie dziennej szkoły muzycznej kończą zajęcia niewiele później niż uczniowie regularnych podstawówek – do domu wracają około piętnastej lub szesnastej. Z kolei uczniowie uczęszczający do szkół wieczorowych muszą poświęcić dodatkowy i na dojazd do szkoły, i na same zajęcia, które odbywają się trzy dni w tygodniu. W rezultacie przez te dni kończą lekcje około dziewiętnastej albo dwudziestej.

Jakie przedmioty dodatkowo w szkole muzycznej

Jak wyżej – szkoła muzyczna to coś więcej niż nauka śpiewu czy gra na instrumencie, mimo że instrument to fakt faktem najważniejszy przedmiot dla każdego ucznia.

Kształcenie słuchu to drugi najważniejszy przedmiot, jako że dobrze wykształcony słuch jest wręcz obowiązkowy w karierze każdego muzyka. Podobnie jak przy grze na instrumencie, nauka nut i gam towarzyszy uczniom przez wszystkie lata nauki.

W krótszym wymiarze czasu (przez mniejszą liczbę lat szkolnych) uczniowie uczą się rytmiki, historii muzyki, form muzycznych czy rytmiki, później zastępowanej przez audycje muzyczne.

Poza tym, zależnie od wybranego przez ucznia instrumentu, na późniejszym etapie nauki dochodzi chór lub orkiestra. Chór przeznaczony jest dla tych, którzy za pierwszy przedmiot wybrali instrument klawiszowy, z kolei ci, którzy zdecydowali się na instrument dęty lub klawiszowy będą uczęszczać na zajęcia z orkiestry. Wyjątkiem są uczniowie z kierunku wokalnego, dla których obowiązkowa jest nauka gry na fortepianie.

Fortepian jest niezwykle istotnym instrumentem podczas nauki w szkole muzycznej, jako że jest to najbardziej wszechstronny z instrumentów; nie tylko oferuje najbardziej szeroką gamę dźwięków, ale jest również doskonały przy komponowaniu i idealnie wpasowuje się w każdy gatunek muzyczny.

Aktywności pozalekcyjne w szkole muzycznej

W przeciwieństwie do reszty szkół, uczniowskie zajęcia i obowiązki to o wiele więcej niż lekcje i prace domowe. Na dzieci czeka również wiele godzin koncertów czy konkursów, które dołożą wiele godzin dodatkowych zadań (nie wspominając już o kosztach, jako że za wyjazdy trzeba płacić z własnej kieszeni, szczególnie w szkołach prywatnych). I chociaż teoretycznie może to być bardzo męczące, a wręcz przytłaczające, koniec końców to doskonałe rozwijanie nie tylko muzycznych, ale również socjalnych umiejętności dziecka.

Author: futura