Jaką pościel kupić?

Jaką pościel kupić?

Jaką pościel kupić? Komfortowy odpoczynek niejedno ma imię. Dla jednych ważny jest nastrojowy wystrój sypialni, dla innych priorytetem jest wygodny materac, a jeszcze dla innych sprężysta kołdra i poduszka oraz  miękka i przytulna pościel. Producenci i dystrybutorzy pościeli kuszą różnorodnością opcji i korzystnymi cenami. Zależnie od personalnych preferencji możemy wybierać pomiędzy mnogością barw, tkanin oraz wzorów.

Trudno zdecydować się na konkretny model wśród ogromu propozycji. Dlatego warto poznać cechy, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru pościeli. Dobry wybór jest gwarantem spokojnego i komfortowego snu.

Tkanina to podstawa

Właściwości materiałów użytych do wykonania pościeli różnią się między sobą. Najlepiej wybrać pościel uszytą z naturalnych materiałów, ale również syntetyki mają swoich zwolenników. Oddychamy nie tylko za pomocą nosa i ust, nasza skóra również poniekąd pełni tę funkcję. Aby mogła oddychać, należy otoczyć ją sprzyjającymi warunkami i zapewnić pościel z bardzo dobrych gatunkowo tkanin.

Pościel bawełniana

Trwałość, miękkość, wytrzymałość i odporność na przetarcia — oto najważniejsze zalety pościeli bawełnianej. Niezwykle łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na wielokrotne pranie i prasowanie, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku dzieci i alergików. Jest przewiewna, ale jednocześnie ma doskonale właściwości termoizolacyjne i higroskopijne. To doskonała pościel dla każdego, kto ceni sobie wygodę.

Pościel satynowa

Z jednej strony błyszcząca, z drugiej matowa — to cechy charakterystyczne pościeli satynowej. Lekka i przewiewna, dlatego świetnie sprawdzi się w letnie upalne noce. Modele z satyny są trwałe i doskonałe dla alergików, ponieważ materiał ten nie gromadzi w sobie takiej ilości roztoczy, jak inne popularne tkaniny.

Pościel z flaneli

Znają ją nasze babcie i mamy — kiedyś bardzo popularny rodzaj pościeli. Dziś przeżywa renesans. Flanela jest gruba, ma lekko włókienną okrywę, dlatego w dotyku jest bardzo miękka. Jest niezwykle odporna na uszkodzenia. Pościel flanelowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w zimowe chłodne noce.

Pościel jedwabna

Ten niegdyś popularny na dworach królewskich materiał zaskarbił sobie sympatię miłośników ekskluzywnych dizajnów. Jedwab jest włóknem całkowicie naturalnym, a pościel jedwabna jest bardzo praktyczna. Zdolność termoregulacji i higroskopijność w połączeniu z niesamowitą miękkością sprawiły, że pościel jedwabna cieszy się ogromną popularnością.

Pościel atłasowa

Luksus i elegancja w czystej postaci. W tych właśnie słowach zamyka się istota rzeczy pościeli atłasowej. Delikatny, cienki i bardzo miły w dotyku atłas doskonale sprawdza się podczas letnich gorących nocy, ponieważ zapewnia poczucie chłodu. To obowiązkowy element stylowej sypialni.

Pościel wełniana

Wełna to jeden z najbardziej prestiżowych materiałów stosowanych w produkcji markowej pościeli. Oprócz doskonałej kumulacji ciepła wełna wykazuje cechy prozdrowotne. Jest idealna dla reumatyków i osób cierpiących na nerwobóle. Naturalne wełniane włókna nie przyciągają kurzu i nie zatrzymują wilgoci. Za wełnianą pościel trzeba zapłacić więcej niż za wszystkie inne, ale doskonała jakość i puszystość rekompensują nadprogramowy wydatek.

Pościel lniana

Dla sympatyków ochrony środowiska i życia w zgodzie z naturą najlepsza będzie w pełni naturalna pościel lniana. Dobra wentylacja, przewiewność i doskonała izolacja cieplna powodują, że pościel nadaje się jednakowo dobrze na każdą porę roku. Bardzo duża wytrzymałość na przetarcia i częste pranie gwarantują długą żywotność pościeli.

Pościel z kory

Pościel dla osób, które ograniczają prace domowe do minimum. Podstawową zaletą jest fakt, że kora się nie gniecie, nie wymaga zatem prasowania. Jest grubsza w dotyku, dlatego doskonale sprawdzi się zimą. Ma wyrazistą fakturę, co nadaje swoistego uroku i spodoba się sympatykom rozwiązań tradycyjnych.

Pościel syntetyczna

Uszyta z surowców sztucznych, najczęściej z poliestru z domieszkami. Zaletami są wytrzymałość, szybkość schnięcia, łatwość w utrzymaniu i brak konieczności prasowania. Jest najtańsza ze wszystkich pościeli, ponieważ ma jedną zasadniczą wadę — nie jest naturalna i słabo przepuszcza powietrze.

Pory roku mają znaczenie

Wybór pościeli uzależniony od pory roku, ma znaczenie w przypadku wnętrz, w których zmiany temperatur są bardzo odczuwalne. Odpowiednio dobrana do pory roku pościel pozwoli na optymalną regulację wilgotności i właściwą termoregulację. Najlepiej wybrać:

  • na wiosnę i lato — bawełna, satyna, atłas, len, jedwab;
  • na jesień i zimę — flanela, wełna, bawełna, syntetyk, len, kora.

Kiedy dokucza alergia

Jaką pościel kupić?
Jaką pościel kupić?

Bardzo często spotykana alergia na roztocza potrafi utrudnić życie i sprawić alergikom ogromny dyskomfort w zakurzonych wnętrzach. Alergicy uczuleni na roztocza powinni zdecydowanie unikać tekstyliów, na których zbiera się kurz. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej pościeli, wszak spędzamy w łóżku 1/3 swojego życia. Pościel dla alergika powinna być wykonana z higroskopijnych tkanin, które zapewnią optymalną cyrkulację powietrza, oraz zadbają o odprowadzenie wilgoci. Odpowiednia pościel ograniczy również przenikanie roztoczy do wypełnienia, skąd znacznie trudniej się ich pozbyć niż z poszewek. Pościel antyalergiczna musi być trwała i odporna na wielokrotne pranie w wysokich temperaturach, co jest zalecane w celu pozbycia się roztoczy.

Author: futura