Piaskowanie – jaka cena?

Piaskowanie - jaka cena?

Piaskowanie – jaka cena? Nie da się ukryć, że niektóre materiały wraz z postępem czasu mogą się zmieniać. Często przybierają inny kolor, co nie jest dla nas satysfakcjonujące. Z reguły jest to bezpośrednio związane z procesem starzenia się. Na szczęście za pomocą nowoczesnych technologii możliwe jest zarówno wygładzenie powierzchni, jak i przywrócenie dawnego wyglądu.

Na czym polega metoda piaskowania metali? Dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie metali? Jakie materiały do piaskowania są wykorzystywane? Ile zapłacimy za usługi piaskowania poszczególnych powierzchni? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Piaskowanie metali- na czym polega ta metoda?

Piaskowanie - jaka cena?
Piaskowanie – jaka cena?

Z pewnością część osób zastanawia się nad tym, na czym dokładnie polega metoda piaskowania metali. Otóż jest to pewna procedura, która polega na tym, że oczyszcza się, jednocześnie kształtuje się powierzchnię metaliczną, przy użyciu różnych materiałów ściernych. Odbywa się to pod dużym ciśnieniem sprężonego powietrza. Warto wspomnieć o tym, że używa się tego do tego specjalistycznych materiałów ściernych, które mogą mieć różną granulację, w zależności od indywidualnych zapotrzebowań. Nie tylko pasek może być ścierniwem. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się takie materiały, jak chociażby rozdrobnione szkło, suchy lód, śrut, żużel czy też łupiny orzechów. Dzięki temu, że wytwarza się odpowiednie ciśnienie, nie ma ryzyka, że oczyszczana powierzchnia zostanie w jakiś sposób uszkodzona. Piaskowanie poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi elementami, które to posiadają różne zagłębienia i nierówności. Możliwe jest także piaskowanie ścian bądź innych powierzchni. 

Dlaczego warto zdecydować się na piaskowanie metali?

Skoro już zdajemy sobie sprawę z tego, na czym polega proces piaskowania metali, warto wyróżnić kilka podstawowych zalet tego rozwiązania. Przede wszystkim możliwe jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni konstrukcji z różnorodnych zanieczyszczeń, nie rysując przy tym powierzchni. Co więcej, możemy przygotować ją do dalszej obróbki, np. do proszkowego malowania. W konsekwencji metal zabezpieczony jest przed korozją. Ogromną zaletą jest także możliwość renowacji stalowych elementów. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że wcześniej wspomniana metoda może oczyścić stal aż do metalu, poprzez usunięcie niepożądanych powłok. Jest to szczególnie istotne, kiedy wymiana niektórych elementów jest bardzo kosztowna lub czasochłonna. Warto wspomnieć o tym, że oczyszczanie ręczne nie należy do najskuteczniejszych, a dodatkowo zajmuje dużo czasu, w konsekwencji efekty nie są zadowalające. Dlatego też zdecydowanie rozsądniejsze jest skorzystanie z piaskarek, które to zostały skonstruowane w sposób bardzo przemyślany. Warto wspomnieć o tym, że istnieje możliwość piaskowania kamienia Goleniów – metal to nie jedyna powierzchnia, która może zostać poddana obróbce. 

Jakie materiały do piaskowania są wykorzystywane?

Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, piaskowanie metali może odbywać się tylko za pośrednictwem specjalistycznego urządzenia, które powszechnie znane jest jako piaskarka. To właśnie dzięki niej możliwe jest wyczyszczenie danej powierzchni. Pomimo wszystko warto zwrócić uwagę na pewien fakt. Mianowicie nie tylko piasek ma odpowiednią strukturę do tego, aby otrzymać satysfakcjonujący efekt końcowy. Bardzo ważne jest, aby poszczególne materiały były całkowicie rozdrobnione, w przeciwnym wypadku piaskowanie nie będzie skuteczne, a w skrajnych przypadkach może spowodować wiele szkód. Do przykładowych materiałów, które ostatnimi czasy zyskały ogromną popularność, możemy zaliczyć rozdrobnione szkło, suchy lód, śrut, żużel, a nawet rozdrobnione łupiny orzechów. Warto pamiętać o tym, że najbardziej niebezpiecznym dla człowieka ścierniwem jest piasek- wbrew pozorom cząsteczki pyłu mają zły wpływ na układ oddechowy. 

Ile zapłacimy za usługi piaskowania poszczególnych powierzchni?

Zastanawiasz się, z jaką ceną musimy liczyć się korzystając z piaskowania? Otóż odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest oczywista, bowiem dużo w tym przypadku zależy od wielu czynników, o których warto wspomnieć. Do najważniejszych możemy zaliczyć lokalizację (w różnych regionach kraju ceny kształtują się nieco inaczej), doświadczenie firmy (im jest ono większe, tym wyższe koszty), powierzchnię (duża powierzchnia do piaskowania to możliwość zminimalizowania ceny). Jak jednak kształtują się średnie ceny za tego typu usługi? Przykładowo piaskowanie cegły z naturalnych zabrudzeń to koszt około 15 zł za metr kwadratowych, jednakże piaskowanie cegieł z farby to konieczność zaksięgowania obcej firmie nawet 50 zł. Czyszczenie metalu Goleniów lub konstrukcji stalowych będzie nas kosztowało około 40 zł za metr kwadratowy. Za piaskowanie metra kwadratowego kostki brukowej zapłacimy około 15 zł, natomiast maszyny rolnicze można oczyścić za około 1000 zł/szt.

Author: futura