Kim jest adwokat i czym tak naprawdę się zajmuje?

Kim jest adwokat i czym tak naprawdę się zajmuje?

Kim jest adwokat i czym tak naprawdę się zajmuje? Bez wątpienia na słowo adwokat, każdemu z nas wydaje się, że wiemy, kim taka osoba jest. Większości kojarzy się ona z reprezentowaniem swojej strony w sądzie i tyle jesteśmy w stanie na ten temat powiedzieć. Jeśli jednak mielibyśmy w pełni zdefiniować to pojęcie, a dokładniej ten zawód, okazuje się, że jest to zadanie dużo trudniejsze, niż mogłoby się nam wydawać. 

Jest to prawnik, który ukończył studia prawnicze najwyższego stopnia. Bardzo istotna w tym zawodzie jest ocena z egzaminu państwowego. Tutaj nie liczy się jedynie, czy ktoś go zdał, ale jak to zrobił. Aby móc być prawnikiem, a potem adwokatem, najpierw należy zdobyć odpowiednie doświadczenie. Nie można od razu założyć własnej firmy i świadczyć usług prawniczych, jeśli nie ma się w tym zawodzie odpowiedniej wiedzy, nie tylko teoretycznej, ale również, jeśli nie przede wszystkim praktycznej. Kiedy adwokat zdaje egzamin adwokacki, ten obejmuje między innymi prawo cywilne, karne, rodzinne, administracyjne, prawo pracy, jak również i prawo spadkowe. Zdobywa on więc wiedzę w każdej niemal dziedzinie, dlatego też zgłaszając się do dobrego adwokata, ten jest w stanie udzielić nam odpowiedzi na każde pytanie, jest w stanie poradzić lub znaleźć takie rozwiązanie, które okaże się być dla nas właśnie najlepsze. 

Praktyki w kancelarii adwokackiej

Każdy prawnik, który chce zostać adwokatem powinien odbyć praktyki w kancelarii adwokackiej. Jak bowiem wiadomo, a jeśli nie, to warto przypomnieć, adwokat ma najszersze uprawnienia wśród prawników. Oznacza to, że może on występować w sądach wszystkich instancji, jednocześnie biorąc udział tak naprawdę w każdej sprawie. Tak ważne jest więc to, aby rozpoczynając prywatną praktykę, wcześniej uzyskać fachową wiedzę na temat tego, jak ta praca wygląda, jak przekłada się teorię na praktykę i jak reprezentuje się klienta w sądach, przy różnego rodzaju rozprawach. Wiadomo, iż taki prawnik odpowiada za dobro klienta. Ten powierza mu siebie, swoją sytuację, często nawet swoją przyszłość, aby tylko mieć koło siebie kogoś, komu może zaufać. Aby nauczyć się zawodu, trzeba przede wszystkim zdobyć wiedzę prawniczą i umiejętność, jaką jest przekonywanie sądów do swoich racji. Adwokaci wykonując swoją pracę, muszą przestrzegać surowych norm etycznych, a więc muszą oni robić wszystko, by postępować zgodnie z przyjętymi normami, ale w dobrej wierze dla swojego klienta. 

Zobacz:

Czy radca prawny, prawnik, a adwokat to różne zawody?

Kim jest adwokat i czym tak naprawdę się zajmuje?
Kim jest adwokat i czym tak naprawdę się zajmuje?

Tak, w rzeczywistości tak, bowiem radca prawny to prawnik, który ukończył aplikację radcowską i uzyskał wpis na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę radców Prawnych. Ten występuje przed sądem i reprezentuje swoich klientów we wszelkich sprawach, pomijając sprawy karne. Prawnik z kolei jest osobą, która ukończyła studia prawnicze uzyskując tytuł magistra nauk prawnych. Taka osoba świadczy doradztwo prawne, a jeśli chce otrzymać prawo do wykonywania zawodu, musi dalej kontynuować naukę i ukończyć kilkuletnią aplikację. 

Oczywiście wszystkie te trzy zawody są ze sobą pokrewne. Wykonują one dany zakres prac w obrębie prawa, jednak różnią się między sobą kompetencjami, jeśli chodzi o występowanie przed sądami powszechnymi. Jeśli chcemy skorzystać z porady, wystarczy prawnik, a jeśli chcemy, by ktoś prowadził naszą sprawę, to w zależności od tego, w jakim ona jest temacie, może to być radca prawny lub adwokat, przy czym adwokat posiada najbardziej obszerną wiedzę i jest na pewno najlepszym z możliwych wyborem.

Polecamy także:

Ile kosztuje adwokat?

Tak naprawdę trudno byłoby oszacować koszta, jeśli chodzi o opłaty za usługi adwokackie, gdyż jak wiadomo każdy adwokat ma zupełnie inny cennik i w każdej kancelarii zapłacimy za prowadzenie sprawy zupełnie inne pieniądze. Jedno jest pewne – im bardziej doświadczony i renomowany adwokat, tym z pewnością będzie nas on więcej kosztować. Czy musimy zawsze wybierać tego najdroższego? Oczywiście, że nie! Adwokaci sami w sobie posiadają już ogromną wiedzę, a dzięki praktykom i doświadczenie, a więc oznacza to, że z całą pewnością dana osoba będzie w stanie pomóc nam w rozwiązaniu problemu. To jednak, jakiego adwokata wybierzemy, w dużej mierze zależy od tego, jaka sprawa nas dotyczy. Wiadomo bowiem, że zupełnie innej pomocy będzie potrzebowała osoba chcąca się rozwieść w sposób polubowny, innej ktoś, kto będzie przed sądem walczył. Zupełnie coś innego potrzebne będzie firmie jednoosobowej walczącej o kilka tysięcy złotych, innego zaś dużej spółce walczącej z zleceniodawcą o kwoty rzędu milionów. W danym przypadku, adwokat z innej półki niejako okaże się być dla nas lepszym rozwiązaniem. Kiedy chcemy więc skorzystać z usług takiego prawnika, warto wcześniej zorientować się, jak wygląda cennik poszczególnych kancelarii adwokackich. Czasami nie ma sensu, żeby wybierać pierwszą, lepszą, jaką tylko znajdziemy na drodze. Lepiej jest porównać oferty, dowiedzieć się czegoś więcej o danych adwokatach, którzy daną kancelarię prowadzą, a dopiero potem zdecydować się już na tą jedną, konkretną, która będzie w stanie nam pomóc i dołoży wszelkich starań, abyśmy przed sądem okazali się być zwycięzcami.

Author: futura