Pożyczki dla firm – jakie warunki należy spełnić oraz jak wygląda proces wnioskowania

Pożyczki dla firm - jakie warunki należy spełnić oraz jak wygląda proces wnioskowania

Pożyczki dla firm – jakie warunki należy spełnić oraz jak wygląda proces wnioskowania. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa często stają przed sytuacją, kiedy niezbędny jest większy zakup, jednak oszczędności nie pozwalają nam na realizację zakupu z własnych środków. Szczególnie przedsiębiorstwa, których przewaga konkurencyjna na rynku zależy od korzystania z najnowszych technologii, jak najlepszej floty samochodów czy innych aktywów trwałych, nie może pozwolić sobie na przestój spowodowany brakiem środków bieżących na pokrycie kosztów inwestycji.

Ze względu na specyfikę środowiska gospodarczego, przedsiębiorstwo może starać się o różne formy finansowania zewnętrznego. Przykładem może być emisja akcji bądź obligacji. Jest to jednak forma finansowania zarezerwowana jedynie dla największych firm. Inną możliwością jest faktoring lub leasing. Jeśli jednak środki potrzebne są firmie nie tyle na zakup aktywów trwałych a realizację bieżących zobowiązań, jedną z najlepszych możliwości jest zawnioskowanie o pożyczkę dla firm.

W jakiej sytuacji pożyczka firmowa może okazać się dobrą inwestycja?

Pożyczki dla firm - jakie warunki należy spełnić oraz jak wygląda proces wnioskowania
Pożyczki dla firm – jakie warunki należy spełnić oraz jak wygląda proces wnioskowania

Pożyczka dla firm to jeden z najprostszych i najszybszych sposobów na uzyskanie pożądanego kapitału, który w praktyce firma może przeznaczyć na dowolny cel. Jeżeli firma działa w prężnie rozwijającej się branży, niezbędna może okazać się inwestycja w nowe oprogramowanie, specjalny sprzęt bądź innego rodzaju aktywa materialne, bądź niematerialne, które pozwolą na zwiększenie znaczenia na rynku. Jeżeli firma działa na rynku transportowym lub handlowym, niejednokrotnie większa flota oznacza większy zasięg firmy, a w długim okresie większe przychody. W obecnych czasach kryzys gospodarczy zawitał do wielu gałęzi gospodarki. Pożyczka dla firm może okazać się jedyną możliwością na utrzymanie jako takiej płynności finansowej. Bez względu na potrzeby i pobudki, firma zawsze ma możliwość zawnioskowania o pożyczkę dla firm, która w znaczący sposób może zwiększyć siłę nabywczą firmy, a długoterminowo być bardzo udaną inwestycją. Warto jednak pamiętać, iż tak jak każdy inny produkt kredytowy, pożyczka dla firm może zostać udzielona jedynie tym przedsiębiorstwom, które spełniają warunki uregulowane przez bank, który pożyczki udziela.

Warunki udzielenia pożyczki firmowej

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele instytucji zarówno bankowych, jak i pozabankowych, które oferują klientom pożyczki dla firm na bardzo dogodnych i atrakcyjnych warunkach. Bez względu jednak na to, którą ofertę wybierzemy, niezbędne może okazać się udowodnienie, że nasza firma jest w stanie spłacać miesięczne zobowiązanie ustalone w umowie kredytowej. Każdy bank oczekuje, by udzielony kredyt został w przyszłości spłacony, a co za tym idzie, by bank zarobił. Dlatego też firma, która wnioskuje o pożyczkę dla firm zostanie na samym początku prześwietlona. Pożyczki dla firm są udzielane wszystkim przedsiębiorstwom, począwszy od jednoosobowych działalności gospodarczych, przez spółki jawne, cywilne aż po największe spółki akcyjne bądź spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowym warunkiem udzielenia pożyczki jest wykazanie zysku za poprzedni rok. Jest to warunek fundamentalny, który pozwoli określić bankowi, czy firma dobrze prosperuje. Wiele instytucji finansowych od czasu do czasu pozwala na udzielenie pożyczki firmowej przedsiębiorstwu, który zanotował stratę, jednak tego typu sytuacje muszą być odpowiednio uzasadnione wyjątkowymi zdarzeniami na rynku oraz w branży. Drugim warunkiem jest pozytywna historia kredytowa. Bank w procesie weryfikacje wniosku o pożyczkę dla firm zwraca uwagę na to, czy przedsiębiorstwo miało w przeszłości jakieś zobowiązania kredytowe oraz sprawdza, czy dane zobowiązania były regulowane terminowo. W przypadku pozytywnej historii kredytowej znacznie łatwiej jest otrzymać duży kredyt. Ten punkt może stanowić sporą przeszkodę dla wszystkich nowych firm, które planują wziąć pożyczkę dla firm na rozruch swoje biznesu. Ze względu na brak jakiejkolwiek historii kredytowej, bank nie ma możliwości zweryfikować, czy firma będzie sumiennie spłacać miesięczne raty. W takich przypadkach banki proponują małe kwoty kredytu, który powinien być odpowiednio zabezpieczony gotówka, hipoteką bądź gwarancją bankową, która może być udzielona przez zewnętrzną firmę.

Proces wnioskowania oraz weryfikacji pożyczkobiorcy

Digitalizacja usług bankowych sprawia, iż coraz więcej rzeczy jesteśmy w stanie załatwić za pośrednictwem bankowości internetowej. Nie inaczej jest w przypadku wnioskowania o pożyczkę dla firm. Jeżeli przedsiębiorstwo jest już klientem banku, a na konto firmowe docierają wszelkie wpływy, bank ma możliwość zweryfikowania sytuacji firmy bez dodatkowych formalności. W takim przypadku sam proces wnioskowania i weryfikacji jest bardzo sprawny i szybki. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli wnioskujemy o pożyczkę dla firm w banku, w którym nie posiadamy żadnych produktów. W tej sytuacji niezbędne może być doniesienie odpowiednich dokumentów finansowych, które potwierdzą sytuację finansową firmy. W zależności od formy rozliczania się niezbędna może być księga przychodów i rozchodów oraz inne dokumenty, które zaświadczą o kondycji firmy.

Author: futura